Strzelanina w Pjongjangu? "Mogło chodzić o zamach"

W stolicy Korei Północnej mogło dojść do wymiany ognia. Takie informacje zdradził południowokoreański wywiad. Według pogłosek osoby biorące udział w strzelaninie mogły planować zabicie Kim Dzong Una. Inne źródła spekulują, że zajście było częścią nieudanego puczu wojskowego.

Według informacji opublikowanych przez London Telegraph "grupa niezadowolonych osób wewnątrz Korei" zamierzała zabić dyktatora Kim Dzong Una. Anonimowy członek południowokoreańskiego wywiadu zdradził dziennikarzom, że zamach mógł być planowany przez członków frakcji lojalnej północnokoreańskiemu generałowi Kim Dzong Czolowi.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy i w jaki sposób miało dojść do zamachu, jednak w mediach krążą pogłoski o wymianie ognia, do której rzekomo doszło w Pjonjangu w listopadzie ubiegłego roku. - Osoby, które zostały "usunięte" po strzelaninie, mogą być związane z planowanym zamachem - powiedział redaktorom "London Telegraph" oficer południowokoreańskiego wywiadu.

Nieudany zamach stanu?

Z kolei według serwisu intelnews.org strzelanina w Pjongjangu była częścią nieudanego zamachu stanu przeprowadzanego przez wojsko. Sprawcy zajścia zostali aresztowani przez żołnierzy lojalnych dyktatorowi - czytamy w serwisie.

Jednak, mimo sugestii, że za rzekomym zamachem stała grupa "niezadowolonych osób" związanych z generałem Kim Dzong Czolem, on sam został niedawno zrehabilitowany i odzyskał swoją rangę po wcześniejszej degradacji.

DOSTĘP PREMIUM