Ukochana papieża z dzieciństwa opowiada o ich niespełnionej miłości

Amalia Damonte, sympatia papieża Franciszka z dzieciństwa, twierdzi, że po tym, jak została zmuszona do odrzucenia jego zalotów, Jorge Mario Bergoglio postanowił wstąpić na drogę kapłaństwa.

Amalia Damonte powiedziała w rozmowie z "The Daily Telegraph", że Bergoglio, kiedy oboje mieli zaledwie 12 lat, oświadczył jej na przedmieściach Buenos Aires: "Jeśli nie mogę cię poślubić, zostanę księdzem" - miał powiedzieć.

Kobieta w emocjonalnej rozmowie przyznała, że uczucie między nią a Bergoglio nie rozwinęło się z powodu sprzeciwu rodziców. - Kiedy byliśmy młodzi, napisał do mnie list, na który nie odpowiedziałam. Chciałam zniknąć dla niego ze świata. Mój ojciec uderzył mnie, ponieważ ośmieliłam się spróbować napisać notatkę do chłopca - przyznała.

- On narysował dla mnie (w liście) dom z czerwonym dachem i napisał, że to dom, który dla mnie kupi, kiedy będziemy małżeństwem. Nigdy nie widziałam go po tym. Moi rodzice trzymali mnie z dala od niego i robili wszystko, aby nas rozdzielić - opowiadała kobieta.

- Nie mam nic do ukrycia. To było coś pomiędzy dziećmi i to było całkowicie czyste. Czy to miłość? W tym wieku - nie wiem. Poznałam miłość, kiedy byłam już dużo starsza - przyznała Damonte.

Żartował, że jeżeli go wybiorą na papieża, powie: "nie, proszę nie"

Zaskakującego wywiadu udzieliła także sama siostra papieża, Maria Elena Bergoglio. Kobieta twierdzi, że brat zwierzył jej się kiedyś, że nie chce być papieżem. - Kiedy rozmawialiśmy o tym prywatnie, żartował, że jeżeli go wybiorą, powie: "nie, proszę nie". Teraz zaś musi stanąć w obliczu "niekończącej się samotności" - opowiadała siostra nowego Ojca Świętego.

- Ja nie chciałam, żeby został papieżem, ponieważ po pierwsze - będzie teraz bardzo daleko, a po drugie - to jest wielka odpowiedzialność. Jestem jednak również bardzo dumna, że on został nowym Ojcem Świętym, ponieważ jest pierwszym spoza Europy, argentyńskim papieżem i jest moim bratem - powiedziała.

Maria Elena Bergoglio dodała, że obserwując pierwsze wystąpienie papieża Franciszka, wydał jej się on zadowolony. - Jego wyraz twarzy mówił o pełnej radości serca - zaznaczyła.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM