W 13 lat w Polsce ubyło ok. 700 tys. katolików. A na świecie ich liczba rośnie

Na całym świecie przybywa katolików. Od 2000 r. w niektórych krajach ich liczba zwiększyła się o kilkadziesiąt proc. Spadła za to w niektórych krajach Europy. W tym w Polsce, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli ok. 692 tys. ludzi - ukazuje grafika przygotowana przez ?Die Zeit?.

Tradycyjnie duży przyrost wyznawców Chrystusa uznających prymat Rzymu zanotowano w Ameryce Łacińskiej - ukazuje przygotowana przez "Zeit" grafika . W Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Argentynie czy Boliwii, których społeczeństwa i tak są w 80-90 proc. katolickie, liczba katolików zwiększyła się o 5-20 proc.

Ale - zgodnie z raportem niemieckiej gazety - populacja chrześcijan wzrosła też w krajach, gdzie ich religia jest prześladowana - jak Chiny, gdzie 15-milionowa populacja katolików powiększyła się o 25 proc.

Azja i Afryka perspektywą Kościoła

Wiernych Kościoła rzymskokatolickiego przybyło też we wszystkich krajach azjatyckich, w których są obecni - w Malezji, na Filipinach, w Indonezji, Indiach czy Wietnamie. Jedyny kraj regionu, w którym liczba katolików spadła (o 11 proc.), to Pakistan, w którym w ostatnich latach dokonano na nich wielu ataków.

Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty notują też kraje Afryki Subsaharyjskiej: Kongo, Tanzania, Uganda, Burundi, Mozambik, ale także regionalne mocarstwa - Ghana, Kamerun i rozdarta religijnymi konfliktami Nigeria. Pustynią na katolickiej mapie świata pozostają arabskie kraje Afryki Północnej.

Ale już na Półwyspie Arabskim i na Bliskim Wschodzie sytuacja wygląda inaczej: w Arabii Saudyjskiej zanotowano od 2010 r. wzrost o 41 proc. Absolutny rekord dzierżą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przyrost wyznawców Chrystusa w ciągu ostatnich 10 lat wyniósł tam 177 proc. - czyli obecnie jest ich w tym kraju prawie półtora miliona.

W Polsce ubyło w 13 lat 692 tys. katolików

W zasadzie jedynym większym geograficznie obszarem, gdzie liczba katolików w ciągu ostatnich 10 lat spadła, jest Europa Północna i Środkowo-Wschodnia. W tym Polska, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli około 692 tys. ludzi. Jedyne kraje tego regionu, gdzie katolików przybyło, to Słowacja i Ukraina.

O 7 proc. spadła liczba katolików w Niemczech, o 11 proc. w Czechach, o 12 proc. - w Holandii i w Rumunii. Przyrost liczby wiernych wyznania rzymskokatolickiego zanotowano za to we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii i we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii oraz w niezmiennie katolickiej Irlandii.

TOK FM PREMIUM