Gates: W kapitalizmie ważniejsza jest walka z łysieniem niż malarią
Według Gatesa "nasze priorytety są determinowane przez nakazy rynku". - Rozwój badań nad szczepionką przeciw malarii jest jedną z największych potrzeb ludzkości. Jednak kiedy zajmujesz się łysieniem mężczyzn, możesz liczyć na o wiele większe wsparcie, ponieważ międzynarodowy rynek jest tym problemem bardziej zainteresowany niż malarią - powiedział amerykański przedsiębiorca i filantrop w Królewskiej Akademii Inżynierii. - Rządy i organizacje zajmujące się pomocą dla innych zmuszone są zmagać się z tym stanem rzeczy - mówi cytowany przez "Wired" Gates.
Współzałożyciel Microsoftu zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych, przeznaczając duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych poprzez założoną w 2000 r. fundację Billa i Melindy Gatesów. Fundacja zapewnia środki na stypendia naukowe dla słabo reprezentowanych mniejszości, zapobieganie AIDS i innym chorobom powszechnym w krajach trzeciego świata oraz na inne dobroczynne cele. Tylko w latach 2000-2004 Gates przekazał na cele charytatywne 29 miliardów dolarów.
"Potrzebujemy prostych rozwiązań"
Podczas spotkania w Londynie Gates wymienił kilka, jak to nazwał, zawstydzających spraw nurtujących ludzkość. Do najważniejszych zaliczył problemy z wyżywieniem, które wciąż dotykają sporą część populacji Ziemi. Wyraził przy tym wątpliwość, że rozwiązaniem tego problemu może być rozwój badań nad żywnością modyfikowaną genetycznie.
Kolejnym wielkim problemem, na jaki zwrócił uwagę Gates, są choroby zakaźne, które dotykają najbiedniejszych. - Aby pomóc biednym, potrzebujemy czasem bardzo prostych rozwiązań, choćby takich jak chłodzenie szczepionek. Jednak w miejscach, gdzie nie ma elektryczności, samochodów dostawczych czy gazu, nie można mówić o skutecznej pomocy. Wciąż jest zbyt dużo umierania, któremu moglibyśmy zapobiec - powiedział cytowany przez "Wired" Gates.
Magiczny termos i laser
Jednym z proponowanych przez Gatesa rozwiązań jest rozwój technologii, dzięki którym można by chłodzić szczepionki. - Wynalazcy pracują nad magicznym termosem, który trzymałby chłód na tyle długo, że niepotrzebne byłoby zasilanie z zewnątrz. Także nad urządzeniami z laserami, które zabijałyby insekty - wymieniał Gates.
Były prezes Microsoftu ma nadzieję na zmniejszenie śmiertelności dzieci w wieku do pięciu lat z siedmiu milionów na rok do trzech milionów do 2030 r. Podobnie jak udało się zmniejszyć śmiertelność z powodu ospy, biegunki, odry, malarii i zapalenia płuc z 20 mln w latach 60. do obecnych statystyk.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
-
Ziobro ma zakaz wypowiadania się o Agnieszce Holland i "Zielonej granicy". Jest decyzja sądu
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat