Rosyjskie okręty wracają na Morze Śródziemne. Jak za czasów ZSRR

- Rosyjska marynarka utrzyma 5-6 okrętów na Morzu Śródziemnym. Ich zadaniem będzie obrona rosyjskich interesów w tym regionie - ogłosił dowódca marynarki admirał Viktor Chirkov, cytowany przez RIA Nowosti.

- Na stałe, aż 5-6 okrętów musi pływać po Morzu Śródziemnym. Okręty będą kontrolowane przez Flotę Czarnomorską - powiedział Chirkov w rozmowie z Zvezda TV. Śródziemnomorska flota będzie składać się z fregat i krążowników, a także jednostek pomocniczych.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że decyzja o rozmieszczeniu okrętów na Morzu Śródziemnym już zapadła. - Wierzę, że mamy możliwości do tworzenia i utrzymania takiej grupy zadaniowej - powiedział Szojgu, powołując się na sukces ostatnich wielkich ćwiczeń morskich przeprowadzonych przez flotę na Morzach Śródziemnym i Czarnym. Brały w nich udział okręty floty: Północnej, Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Pacyfiku, oraz piechota morska i bombowce strategiczne.

Powrót do czasów ZSRR

Minister nie określił jednak terminów rozmieszczenia nowej eskadry. ZSRR utrzymywało na Morzu Śródziemnym swoją 5. Eskadrę Śródziemnomorską w latach 1967-1992. Sformowana została jako odpowiedź dla amerykańskiej floty i składała się w różnych okresach z 30-50 okrętów wojennych i wsparcia.

TOK FM PREMIUM