USA zawieszą traktat o likwidacji pocisków INF. Rosja odpiera zarzuty

USA zarzucają Rosji, że złamała traktat o INF i weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Czwartkowe spotkanie w tej sprawie nie przyniosło porozumienia.
Zobacz wideo

2 lutego upływa termin 60-dniowego ultimatum, postawionego Rosji przez USA w kwestii zrealizowania wymogów traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). 

Traktat o INF. Rozmowy w Pekinie bez rezultatu

Czwartkowe (31 stycznia) spotkanie amerykańskiej podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego Andrei Thompson z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Riabkowem w Pekinie nie przyniosło żadnego postępu w rozwiązywaniu sporu o przestrzeganie traktatu. Wobec tego Stany Zjednoczone mają ogłosić zawieszenie umowy - poinformował Reuters. 

Czytaj też: Konferencja o Bliskim Wschodzie zostanie odwołana? "WSJ" przytacza spekulacje dyplomatów

Trzech z czterech informatorów agencji, którzy mają być przedstawicielami amerykańskich władz, uważa, taka deklaracja ze strony USA rozpocznie sześciomiesięczny okres, po którym USA mogłyby się całkowicie wycofać z traktatu. W czasie zawieszenia Rosja mogłaby podjąć jednak działania rozbrojeniowe, skłaniając tym samym Waszyngton do utrzymania INF w mocy.

Traktat o INF. Spór między USA a Rosją

USA twierdzą, że wbrew traktatowi INF Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8, które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

Czytaj też: Prezydentura Donalda Trumpa jest na półmetku. Jak przez dwa lata zmienił się świat?

Rosja odpiera ten zarzut, wskazując, iż rakieta o indeksie 9M729 (czyli w terminologii zachodniej SSC-8) nigdy nie była wypróbowywana na odległość, jakiej układ zakazuje.

INF. USA rozpoczną prace nad własnymi pociskami?

Andrea Thompson wyjaśniała, że zawieszenie zobowiązań przez USA umożliwi im natychmiastowe rozpoczęcie prac nad podobnymi własnymi pociskami. "Będziemy mogli to zrobić 2 lutego. Wydamy oświadczenie, po czym podejmiemy wszystkie kroki, które muszą zostać podjęte w celu zawieszenia naszych zobowiązań z zamiarem wypowiedzenia" traktatu INF - zapowiedziała.

Czytaj też: Przesłuchanie Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej przerwane. Sąd ma ocenić, czy tłumaczka może odmówić zeznań

O braku porozumienia w Pekinie informował też wcześniej Riabkow. "Postępu niestety nie ma. Stanowisko strony amerykańskiej jest nadal nieustępliwe, ultymatywne. Powiedzieliśmy stronie amerykańskiej, że nie da się prowadzić rozmów w reżymie usiłowań szantażowania Rosji" - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ po niespełna godzinnym spotkaniu z Thompson.

Traktat o INF

Traktat o INF został zawarty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w 1987.

Umowa zawierała zakaz produkcji, przechowywania i używania pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. 

DOSTĘP PREMIUM