Co na to Kreml? Poroszenko: W 2024 roku wniosek o członkostwo Ukrainy w UE

- Członkostwo w NATO to bezpieczeństwo - mówi Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy uważa, że w ciągu najbliższych lat kraj spełni warunki potrzebne, by stać się członkiem UE oraz Paktu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził w niedzielę przekonanie, że w ciągu pięciu najbliższych lat jego kraj otrzyma decyzję w sprawie przyznania mu członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

- Powinniśmy odpowiadać kryteriom członkostwa w Unii Europejskiej... i odpowiadać kryteriom dotyczącym członkostwa w NATO. Jestem przekonany, że do tego czasu już będziemy mieć plan działań dotyczących członkostwa w NATO, będziemy mieć decyzję w sprawie przyznania członkostwa Ukrainie - powiedział prezydent w wywiadzie dla telewizji Ukraina. 

Poroszenko dodał, że Ukraina powinna wdrażać reformy i spełnić kryteria wymagane przez UE i NATO.  - Te zadania są całkowicie realne - ocenił. Prezydent Ukrainy podkreślił, że członkostwo w UE w znaczący sposób podwyższy poziom życia ludzi i poziom demokracji. - W 2024 roku złożymy wniosek o członkostwo w UE. Otrzymamy Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO i rozpoczniemy jego realizację. Tylko obecność w UE i NATO może zagwarantować nasze bezpieczeństwo w obliczu rosyjskiej agresji. Członkostwo w NATO to bezpieczeństwo - stwierdził Petro Poroszenko. 

31 marca odbędą się wybory prezydenckie na Ukrainie. Petro Poroszenko będzie ubiegał się o reelekcję. Ale na razie sondaże nie dają mu wielkich szans na drugą kadencję na fotelu prezydenta Ukrainy. 

TOK FM PREMIUM