Polski gang kradł świadczenia socjalne rodakom w Wielkiej Brytanii

Sześciu podejrzanych o oszustwa i handel ludźmi zostało zatrzymanych przez brytyjskich policjantów. Członkowie gangu werbowali osoby do pracy w Wielkiej Brytanii, a następnie zabierali należne im świadczenia socjalne.

Podejrzanych zatrzymali w ubiegłym tygodniu brytyjscy policjanci z hrabstwa West Midlands oraz pracownicy brytyjskiego departamentu pracy i zasiłków.

W zatrzymaniach brało udział ponad 100 funkcjonariuszy, którzy wkroczyli do 10 mieszkań, gdzie zatrzymano 6 podejrzanych - w większości obywateli Polski. W akcji pomagali polscy funkcjonariusze.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza wykorzystywała osoby będące w ciężkiej sytuacji życiowej, często obywateli Polski. Werbowała ich do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie organizowała fikcyjne zatrudnienie. Następnie wyłudzała należące się im świadczenia społeczne.

Jak oceniają śledczy, straty mogą sięgać kilku milionów funtów.
Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji twierdzi, że "proceder ten niejednokrotnie mógł wyczerpywać znamiona handlu ludźmi, gdzie sprawcy werbując osoby, organizując ich transport, wprowadzając ich w błąd, finalnie wykorzystując do popełnienia przestępstwa jakim jest oszustwo".

Czytaj też: Polscy kierowcy prowadzą w coraz bardziej niebezpieczny sposób. Policja podała liczbę ofiar i koszt wypadków drogowych

Brytyjskie prawo na podstawie obowiązującej od 2015 roku specjalnej ustawy Modern Slavery Act za handel ludźmi przewiduje nawet karę dożywocia. W Polsce za handel ludźmi grozi od 3 do 15 lat więzienia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM