Wybory prezydenckie w Ukrainie. Kim jest Wołodymyr Zełenski, który wygrywa w sondażach?

Wybory prezydenckie w Ukrainie odbędą się pod koniec marca. Wśród kandydatów do najwyższego urzędu jest też odtwórca głównej roli w serialu "Sługa Narodu", który w sondażach wygrywa z Julią Tymoszenko i Petrem Poroszenko.

Wybory prezydenckie w Ukrainie odbędą się 31 marca. Liderem trzech ostatnich sondaży przedwyborczych jest Wołodymyr Zełenski, który wyprzedza zarówno Julię Tymoszenko, jak i Petro Poroszenko. Kim jest nowa postać na ukraińskiej scenie politycznej? 

Piotr Andrusieczko, korespondent "Gazety Wyborczej" w Ukrainie, tłumaczył w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u, że choć Zełenski jest nowicjuszem w polityce, to na Ukrainie jest osobą powszechnie znaną od wielu lat. - Popularność zawdzięcza głównie obecności w telewizji. Karierę rozpoczął w drugiej połowie lat 90., kiedy został współzałożycielem kabaretu, z którym występował przez kilka lat - wyjaśniał gość TOK FM.

Czytaj też: Co na to Kreml? Poroszenko: W 2024 roku wniosek o członkostwo Ukrainy w UE

Dodał, że po kilku latach kabaret przeistoczył się w studio producenckie, które zaczęło zajmować się nie tylko show kabaretowymi, ale także serialami. W jednym z produkowanych przez nie seriali - "Sługa Narodu" - Zełenski grał polityka. - Główny bohater jest nauczycielem, który przypadkowo trafia do ukraińskiej polityki i zostaje prezydentem - objaśniał fabułę Andrusieczko.

Wybory prezydenckie na Ukrainie. Start z zaskoczenia

Jak tłumaczył korespondent "GW" wiosną 2018 roku okazało się, że Wołodymyr Zełenski zaczyna się pojawiać w sondażach przedwyborczych. Zaznaczył, że było to zaskoczenie, ponieważ sam zainteresowany nie wspominał wówczas jeszcze o zamiarze kandydowania. W sondażach pojawiało się jednak także jeszcze jedno nazwisko osoby niezwiązanej z polityką - lidera grupy rockowej Okean Elzy. 

Dopiero tuż przed północą 31 grudnia 2018 roku Zełenski ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich. - Wcześniej okazało się, że miał już zarejestrowaną partię o nazwie Sługa Narodu - podkreślił Andrusieczko.

Czytaj też: Ukraina dąży do religijnej niezależności. Patriarcha Konstantynopola podpisał tomos o autokefalii

Gość TOK FM podkreślił, że tak dobry wynik Zełenskiego w sondażach był wielką niespodzianką dla ukraińskich socjologów: w ostatnim badaniu miał niemal 22 proc. poparcia wśród osób, które zadeklarowały, że pójdą na wybory

Wybory prezydenckie na Ukrainie. Fenomen Wołodymyra Zełenskiego

Jak wskazywał Andrusieczko, socjolodzy tłumaczą fenomen nowego kondydata m.in. zapotrzebowaniem Ukraińców na nowe twarze w polityce. Ma tego chcieć aż 60 proc. badanych. To jednak nie wszystko. 

- Wołodymyr Zełenski przede wszystkim jest liderem wśród młodzieży. W kategorii wiekowej 18-29 lat ma 30 czy prawie 30 proc. poparcia w zależności od sondażu - tłumaczył dziennikarz.

Dodał, że wiele osób głosowanie na producenta i aktora telewizyjnego traktuje jako głos przeciwko tym, którzy są już długo obecni w ukraińskiej polityce. - Petro Poroszenko jest prezydentem od 2014 roku, ale w ukraińskiej polityce jest obecny od początku lat 2000. A Julia Tymoszenko od drugiej połowy lat 90. - zaznaczył gość TOK FM.  

- Niektórzy mówią, że Zełenski wyrósł na kandydata antysystemowego. Wskazują też na to, że kiedyś w wyborach ukraińskich można było głosować przeciwko wszystkim. Tego punktu brakuje i Zełeński jest takim punkterm na liście wyborczej - wyjaśniał. 
Podkreślił jednak, że marcowa rzeczywistość może nie odzwierciedlić deklarowanego poparcia dla aktora wśród młodych. - Socjologowie zwracają uwagę, że wiele osób z kategorii wiekowej, która deklaruje dla niego największe poparcie, ostatecznie na wybory nie chodzi - podsumował Piotr Andrusieczko. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jak ma wyglądać Ukraina pod rządami Wołodymyra Zełenskiego?
  • w jaki sposób Zełenski chce rozwiązać kwestię Donbasu?

TOK FM PREMIUM