Rekordowe mrozy w Finlandii. Silny mróz, obfite opady śniegu, a termometr pokazał minus 39,1 stopni

Z powodu silnego mrozu oraz obfitych opadów śniegu w Finlandii odwołanych zostało wiele połączeń kolejowych na głównych trasach z Helsinek. W stolicy jest też nadzwyczajna - około półmetrowa - warstwa śniegu.

Przez najbliższe dwa dni odwołanych będzie ok. 20 połączeń, w tym na trasach między głównymi miastami i stolicą. Wprowadzono komunikację zastępczą.

Obecnie w Finlandii różnice temperatur wynoszą nawet kilkadziesiąt stopni. Na południowym wybrzeżu temperatura waha się w okolicach zera stopni, a w środkowej i wschodniej części kraju jest mróz sięgający kilku lub kilkunastu stopni. W północnych regionach temperatura wynosi minus 25-30 stopni. 

Fiński Instytut Meteorologiczny poinformował o kolejnym tegorocznym rekordzie zimna - minus 39,1 st. C, który zarejestrowano w Utsjoki, na północy kraju przy granicy z Norwegią w Parku Narodowym Kevo. Poprzedni tegoroczny rekord zimna zanotowano w drugiej połowie stycznia w mieście Sodankyla (ok. 120 km na północ od Rovaniemi), gdzie termometry wskazały minus 38,7 st.

W związku z utrzymującymi się trudnymi warunkami pogodowymi służba meteorologiczna ogłosiła alert dla podróżujących samochodem w kilkunastu regionach. Na północy, w Laponii, wydano ostrzeżenie przed silnym mrozem, a na południu, w tym w regionie metropolii helsińskiej, dla pieszych w związku ze śliską nawierzchnią. 

Warunki pogodowe wpływają także na działanie poczty. "Nadzwyczajna duża ilość śniegu utrudnia dostarczanie przesyłek w całej Finlandii" - podała we wtorek fińska poczta w komunikacie.

Podkreślono, że "najtrudniejsza sytuacja jest w regionie metropolii helsińskiej", gdzie obfite opady śniegu i niewystarczające odśnieżanie dróg wpływają na rozdzielanie przesyłek. Śniegu jest tak dużo, że także odbiorcy nie są w stanie łatwo odśnieżyć dojść do skrzynek.

Czytaj też: Laponia. Segregacja płci dotyczyła nawet drzwi, a Saamowie wierzyli, że miesiączka zakłóca porządek świata [fragment książki "Laponia. Wszystkie imiona śniegu"]

W styczniu w Helsinkach odnotowane zostały także rekordowe opady śniegu. W jednej z centralnych dzielnic jeszcze nigdy, odkąd prowadzone są tam pomiary, tj. od końca lat 50. XX wieku, nie było sytuacji, by przez miesi±c przybyło 40 cm śniegu (poprzedni rekord to ok. 30 cm sprzed kilkudziesięciu lat). Średnio w styczniu przybywa 10 cm. Na początku lutego, w zależności od dzielnic, grubość pokrywy śnieżnej wynosi około pół metra (o ok. 20-40 cm więcej niż zazwyczaj).

DOSTĘP PREMIUM