Amerykańska organizacja wydała nowy raport o demokracji. Pozycja Polski jest gorsza niż przed rokiem

Polska jest jednym z krajów opisanych w raporcie o demokracji amerykańskiej organizacji Freedom House. Zdaniem autorów publikacji sytuacja w naszym kraju jest gorsza niż rok temu.

Według twórców publikacji Polska jest państwem wolnym, choć autorzy zwracają uwagę na działania władz, które uderzyły w praworządność.

Polska uzyskała osiemdziesiąt cztery punkty na sto możliwych - to o jeden mniej niż przed rokiem i o cztery mniej niż przed dwoma laty. Autorzy raportu zwracają uwagę między innymi na próby przejęcia sądownictwa przez PiS - jako przykład podają usiłowanie zmuszenia sędziów Sądu Najwyższego do odejścia z pracy na emeryturę.

Gorzej jest na Węgrzech, które uznano za kraj częściowo wolny. "Premier Wiktor Orban metodycznie dławi krytykę w mediach i społeczeństwie obywatelskim" - czytamy w raporcie. Za częściowo wolną uznano także Serbię, rządzoną przez prezydenta Aleksandara Vucicia. "Demokracja jest w odwrocie" - alarmuje Freedom House, bo poziom wolności na świecie zmniejszył się trzynasty rok z rzędu.

Freedom House to założona w 1941 przez Wendella Wilkiego i Eleanorę Roosevelt amerykańska organizacja, określająca się jako "pozapartyjna organizacja non-profit", która jest "wyraźnym głosem na rzecz demokracji i wolności na całym świecie".

DOSTĘP PREMIUM