Kim był Marcial Maciel Degollado? To prawdopodobnie on jest księdzem-pedofilem z opowieści Franciszka

Papież Franciszek jest zdania, że kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) chciał przeciwdziałać przestępczości seksualnej księży. Miał to jednak uniemożliwić papież Jan Paweł II. Tak wynika z "anegdoty", którą Franciszek przytoczył dziennikarzom 5 lutego na pokładzie samolotu wracającego do Watykanu z Abu Zabi. Publicyści watykańscy są przekonani, że księdzem pedofilem z opowieści Franciszka, którego miał kryć papież Polak, był Marcial Maciel Degollado.

Sprawę opisał w OKO.Press Artur Nowak, współautor książki "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" i autor "Kronik opętanej". Temat przestępczości seksualnej księży pojawił się podczas podczas konferencji prasowej Franciszka na pokładzie samolotu, którym wracał z wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Czytaj też: "Stoimy w błocie po kostki". Autor książki o pedofilii w polskim Kościele o "kulturze milczenia">>>

Co powiedział Franciszek?

"Co do papieża Benedykta, to chciałbym podkreślić, że jest człowiekiem, który miał odwagę wykonać wiele pracy w tym zakresie. Jest taka anegdota: miał wszystkie dokumenty dotyczące zgromadzenia, w którym dochodziło do nadużyć seksualnych i ekonomicznych. Udał się do nich, ale natrafił na przeszkody i nie mógł do nich dotrzeć.

Papież Jan Paweł II, który pragnął poznać prawdę, poprosił go o spotkanie. Joseph Ratzinger przedstawił na nim dokumentację, wszystkie zebrane papiery. Gdy wrócił, powiedział do swojego sekretarza: <daj to do archiwum, wygrała druga partia>".

Franciszek zaznaczył również, że gdy Ratzinger został papieżem Benedyktem XVI, pierwszą rzeczą, którą zrobił, było wyciągnięcie tych dokumentów z archiwum, by zacząć śledztwo.

O jaki zakon chodzi?

Choć nazwa nie padła, watykańscy publicyści zgodnie uznają, że papież Franciszek miał na myśli Legion Chrystusa - zgromadzenie założone w 1941 roku przez ks. Marciala Maciela Degollado.

Kim był ks. Marcial Maciel Degollado?

Przyszły założyciel Legionu Chrystusa urodził się w 1920 roku w Cotija de la Paz w Meksyku. W 1941 założył zakon. Zainicjował też ruch "Regnum Christi". Planem rozwoju Legionu Chrystusa podzielił się w 1946 r. z papieżem Piusem XII, a cztery lata później w Rzymie otworzył pierwszą z wielu wyższych uczelni zakonnych. Ks. Marcial Maciel był przełożonym Legionu Chrystusa - jego poglądy charakteryzowały się skrajnie posuniętym konserwatyzmem.

W 1997 roku dziewięciu mężczyzn publicznie oskarżyło ks. Maciela o to, że wykorzystywał ich seksualnie, gdy jako chłopcy i młodzi mężczyźni przebywali w założonych przez niego ośrodkach. Rok później wnieśli formalną skargę do Watykanu, jednak wkrótce okazało się, że oficjalnego śledztwa nie będzie. Zastanawiano się wówczas, czy zamrożenie dochodzenia to decyzja kard. Ratzingera, czy papieża Jana Pawła II

W 2005 roku ks. Maciel został zmuszony przez Watykan do ustąpienia z funkcji szefa zakonu. Zmarł w 2008 roku na Florydzie w wieku 87 lat.

W sumie przez kilkadziesiąt lat działalności w Kościele ks. Marcial Maciel wykorzystał seksualnie ok. 30 chłopców i młodych mężczyzn. Jedną z osób, która oskarżyła go o molestowanie, był jego syn - duchowny miał kilkoro dzieci z różnymi kobietami. Jeden z jego biografów, Alejandro Espinoza, twierdzi, że ks. Maciel romansował z bogatymi katoliczkami, by przejąć kontrolę nad ich pieniędzmi.

Ks. Maciel zbił fortunę - dzielił się nią z hierarchami kościelnymi, m.in. wykupując nieruchomości i finansując szkoły katolickie. Według amerykańskiej prasy pieniądze od niego trafiały w ręce sekretarza Jana Pawła II, Stanisława Dziwisza.

Jak biskupi reagowali na zarzuty wobec ks. Maciela?

Skargi i informacje o przestępczych działaniach księdza spływały do Watykanu przez dziesięciolecia. Jednak - jak po latach przyznały najwyższe władze kościelne - były one nazywane kłamstwami i atakiem na Kościół. W 2010 r. Watykan wydał oświadczenie, w którym przyznał, że ks. Marcial Maciel Degollado dopuścił się "najcięższego i niemoralnego zachowania".

Ks. Marcial Maciel Degollado i papież Jan Paweł II

Jak zwraca uwagę Artur Nowak, gdy skandalu nie można już było ukryć, strona kościelna rozpowszechniała narrację, że papież Jan Paweł II nic nie wiedział o przestępczości seksualnej ks. Maciela. Zgodnie z tą wersją prawdę mieli zatajać przed nim najwyżsi dostojnicy watykańscy. Niedawne słowa papieża Franciszka przeczą takim twierdzeniom.

Ks. Maciel towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego wizyt w Meksyku w 1979, 1990 i 1993 roku. Z nominacji papieża pełnił kilka ważnych funkcji kościelnych. 

Więcej na temat Jana Pawła II i molestowaniu seksualnym dzieci przez duchownych w Analizach 8 lutego. Zaprasza Agata Kowalska.

TOK FM PREMIUM