Theodore McCarrick wydalony ze stanu kapłańskiego. Emerytowany kardynał Waszyngtonu uznany za winnego czynów pedofilii

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a McCarricka. Latem 2018 roku McCarrick stracił godność kardynała.

Jak poinformował dziś (w sobotę) Watykan, amerykański hierarcha został uznany za winnego czynów pedofilii.

Czytaj też: "Stoimy w błocie po kostki". Autor książki o pedofilii w polskim Kościele o "kulturze milczenia">>>

Latem 2018 roku McCarrick stracił godność kardynała. Informowano wtedy, że pozostanie w odosobnieniu „na modlitwę i pokutę" do chwili, kiedy oskarżenia wobec niego zostaną zbadane zgodnie z prawem kanonicznym.

W czerwcu 2018 roku Theodore McCarrick został oskarżony o molestowanie nieletniego. Miało do tego dojść w latach 70., kiedy duchowny pracował w Nowym Jorku. Według informacji „New York Timesa”, przedstawiciele Kościoła od lat wiedzieli o oskarżeniach.

Pojawiły się też inne zarzuty pod adresem dostojnika, między innymi dotyczące seksualnej napaści w konfesjonale. Wraz z tym skandalem rozpoczęła się głośna i burzliwa dyskusja w hierarchii kościelnej na temat tego, kto i od jak dawna wiedział o czynach byłego metropolity Waszyngtonu oraz czy były one umyślnie tuszowane. W nocie wydanej w sobotę rano Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, że 11 stycznia br. Kongres tego watykańskiego urzędu wydał dekret na zakończenie procesu karnego McCarricka, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych wraz z obciążającą okolicznością "wykorzystywania władzy".

13 lutego - głosi komunikat - na sesji zwyczajnej Kongregacji rozważono argumenty przedstawione w odwołaniu i zdecydowano o zatwierdzeniu dekretu Kongresu. "Ta decyzja została zakomunikowana Theodore'owi McCarrickowi 15 lutego 2019 roku. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem" i nie przyznał prawa do dalszego odwołania od niej - podał Watykan. Oznacza to automatyczne wydalenie byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

Warto dodać, że kardynał McCarrick często wykonywał misje dyplomatyczne dla papieża Franciszka.

Pedofilia w Kościele - opowieści ofiar, komentarze, milczenie Kościoła [WSZYSTKIE AUDYCJE]

Czytaj też: Franciszek zasugerował, że Jan Paweł II tolerował przestępczość seksualną księży. Obirek: Może to będzie początek refleksji>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM