Donald Trump chce, by Europa przyjęła i osądziła 800 bojowników ISIS. "Inaczej będziemy zmuszeni ich uwolnić"

Donald Trump zaapelował na Twitterze do krajów europejskich, by przyjęły schwytanych przez USA w Syrii 800 bojowników Państwa Islamskiego.

Prezydent USA Donald Trump poprosił na Twitterze w niedzielę (17 lutego), by Wielka Brytania, Francja, Niemcy i inni europejscy sojusznicy przyjęli z powrotem ponad 800 bojowników Państwa Islamskiego (IS) ujętych w Syrii oraz by postawiono ich przed sądem.

"Stany Zjednoczone proszą Wielką Brytanię, Francję, Niemcy i pozostałych europejskich sojuszników o przyjęcie z powrotem ponad 800 bojowników IS, których schwytaliśmy w Syrii, i osądzenie ich. (Proklamowany przez IS) kalifat wkrótce upadnie. Alternatywa nie jest dobra, bo będziemy zmuszeni ich uwolnić..." - napisał Trump.

Czytaj też: Amerykanie chcą odbić branżę 5G z chińskich rąk. Pompeo: Ryzyko dotyczy prywatnej przedsiębiorczości

W kolejnej wiadomości na Twitterze prezydent napisał, że "Stany Zjednoczone nie chcą patrzeć, jak ci bojownicy IS przenikają do Europy, do której - jak się oczekuje - pójdą". "Robimy tak wiele i wydajemy tyle pieniędzy - nadszedł czas, by inni stanęli na wysokości zadania i zrobili to, co przecież potrafią. Wycofujemy się po odniesieniu stuprocentowego zwycięstwa nad kalifatem!" - dodał.

Pod koniec grudnia 2018 roku Trump ogłosił rozpoczęcie wycofania wojsk amerykańskich z Syrii, twierdząc, że IS zostało już w tym kraju pokonane. Decyzję tę podjął bez konsultowania się z doradcami, Kongresem USA czy krajami sojuszniczymi, które wyraziły zaniepokojenie planowanym wycofaniem wojsk USA. Do tej pory nie przedstawiono dokładnego harmonogramu tej operacji.

Prezydent USA publicznie mówił również, że podobny do syryjskiego scenariusz przewiduje dla Afganistanu, gdzie stacjonuje ok. 14 tys. żołnierzy USA.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Donald Trump chce, by Europa przyjęła i osądziła 800 bojowników ISIS. "Inaczej będziemy zmuszeni ich uwolnić"
Zaloguj się
 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Proszę bardzo, wypuśćcie ich, ale na terenie USA. Rozpoczęliście tę wojnę, nie umieliście jej zakończyć (dopóki Rosjanie nie przyszli z pomocą), jedzcie jej owoce.

  Niedoukom minusującym przypominam, że wszystko zaczęło się od nieprzemyślanej (?) i pozbawionej podstaw interwencji w Iraku. ISIS, nota bene założone przez ludzi z Al-Kaidy przerzuconych przez Amerykanów (!!!) z Afganistanu, zaczęło rosnąć w siłę w Syrii, której przywódca starał się je zwalczać takimi środkami, jakimi mógł. Jeżeli komukolwiek nie podobają się użyte przez niego środki, niech porówna liczbę ofiar ich użycia, z liczbą ofiar całej rozpoczętej przez USA wojny. W jej efekcie mieliśmy w Europie falę imigrantów. Teraz mielibyśmy dostać wisienkę z tego wybuchowego tortu. Dziękujemy.

 • millkiss

  Oceniono 1 raz 1

  "Strategia potęgowania napięcia". Teraz, kiedy wszystkiemu będą winni uwolnieni terroryści dalej będzie można wysadzać coś od czasu do czasu lub rozjeżdżać ludzi ciężarówkami. A my się tak posramy ze strachu, że zgodzimy się a nawet pomożemy Izraelowi prewencyjnie zaatakować Iran. Bo jeszcze tylko ten kraj po Afganistanie, Iraku i Syrii nie pozwala Izraelowi być hegemonem w regionie. Sztuczna i oszukańcza wojna z terroryzmem trwa w najlepsze. A cobyśmy nie zapomnieli, że należy się bać islamu to wartało by jakąś wieżę znów potraktować samolotem... Pieprzona propaganda!

 • getz54

  0

  Donald Trump dotąd nie moze uwierzyc w to, jak zachowuje się 38 milionowy kraj w środku Europy, do tego co prawda marginalizowany i nic nie znaczący ale będący jednak członkiem UE. Trump kazał Europie przyjąc 800 bojowników ISIS. Według CIA groznych bandytów, ale jeszcze nie osądzonych i nie skazanych. Wydawac by się mogło ze Trumpa porąbało, ale nie. Za kilka tygodni byc moze Trump zakomunikuje, nie chcecie ? Bez łaski, zrobi to za was Polska, oni juz mają przygotowany ośrodek w Kiejkutach, a prokuratura Ziobry juz im dowali dozywocie chociazby za sam kolor skóry i gęste brody. A my w zamian damy Polakom kody do baterii rakiet które właśnie u nas zakupili, a bez których zadna z rakiet nie odpali. Czaputowicz i Morawiecki ogłoszą zaraz na konferencji, ze Polska w ramach relokacji uchodzców przyjmie 800 uchodzców z ......Guantanamo. Czubkolandia ogłosi pełny sukces w stosunkach z Unią Europejską i zaząda wycofania wszystkich spraw z ETS i komisji unijnych wytoczonym przeciwko niej. I objawi się w pełni kolejny sukces polskiej dyplomacji.

 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 0

  Klewki czekają...
  Ale odszkodowanie, które z pewnością (jak zawsze) zostanie zasądzone przez eurosądy na rzecz islamskich bandziorów, weźmie na siebie ten waszyngtoński pajac. Jeśli nie - no to bez "laski". Niech sam se ją zrobi.

 • oko2009

  Oceniono 1 raz -1

  "Trump ogłosił rozpoczęcie wycofania wojsk amerykańskich z Syrii".
  Putin prosił o wycofanie?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy -1

  Doprawdy?
  To teraz opowiedzcie jak uwolniliście Saddama i jego kolegów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX