Szef MSZ Iranu: Obudźcie się! Ryzyko wojny z Izraelem jest poważne

Irański minister ostrzegł na trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa, że ryzyko wojny z Izraelem może być jeszcze poważniejsze, jeśli Europa się nie przebudzi i nie przestanie przymykać oczu na łamanie prawa międzynarodowego.

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział w niedzielę (17 stycznia) podczas trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa, że ryzyko wojny z Izraelem jest duże. Zaznaczył jednocześnie, że to Izrael dąży do wojny oraz odpierał zarzuty, jakoby jego kraj planował nowy Holokaust.

Przekonywał także, iż to Tel-Awiw naruszył prawo międzynarodowe, dokonując nalotów i ataków w Syrii.

- Społeczność międzynarodowa Europy, która wierzy, że prawo międzynarodowe jest fundamentem porządku, obwinia nas, ale nie obwinia Izraelczyków za nieprzestrzeganie tego prawa. Obudźcie się! Ryzyko wojny z Izraelem jest poważne, ale będzie jeszcze poważniejsze, jeśli nadal będziecie przymykać oczy na łamanie prawa międzynarodowego - stwierdził.

Zarif zaprzeczył jednocześnie, by władze w Teheranie planowały nowy Holokaust. Mówił o tym w sobotę (16 lutego) w swoim wystąpieniu w Monachium amerykański wiceprezydent Mike Pence ostrzegając przed atakiem Iranu na Izrael 

Irański minister komentuje wystąpienie wiceprezydenta USA

Szef irańskiej dyplomacji skomentował też wczorajszy apel wiceprezydenta USA, który wezwał europejskich partnerów do wycofania się z porozumienia atomowego z Iranem.
Zarif ocenił, że realizacja tego porozumienia jest w interesie Europejczyków.

Odnosząc się do żądań Stanów Zjednoczonych, by kraje Unii Europejskie wystąpiły z porozumienia nuklearnego z Teheranem, irański minister stwierdził, że "oczekuje się złamania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". Ocenił również, że realizacja tego porozumienia "jest w interesie Europejczyków".

Zarif zaprzeczył także, jakoby jego kraj planował nowy Holokaust. Zareagował w ten sposób na sobotnie przemówienie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a w Monachium, który ostrzegał przed atakiem Iranu na Izrael.

Konferencja Bliskowschodnia w Warszawie

Irański minister odniósł się także w Monachium do zorganizowanej w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu

"Na ostatnim spotkaniu nazwijmy je, niechętnych i otwarcie przymuszonych krajów w Warszawie, zarówno amerykański wiceprezydent jak i sekretarz stanu na europejskiej ziemi potępili Europę za to, że ta próbuje wywiązać się ze swoich obietnic w związku z porozumieniem nuklearnym i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ numer 2231" - powiedział.  

55. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa zakończy się w niedzielę 17 stycznia. To największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM