Szef MSZ Iranu: Obudźcie się! Ryzyko wojny z Izraelem jest poważne

Irański minister ostrzegł na trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa, że ryzyko wojny z Izraelem może być jeszcze poważniejsze, jeśli Europa się nie przebudzi i nie przestanie przymykać oczu na łamanie prawa międzynarodowego.

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif powiedział w niedzielę (17 stycznia) podczas trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa, że ryzyko wojny z Izraelem jest duże. Zaznaczył jednocześnie, że to Izrael dąży do wojny oraz odpierał zarzuty, jakoby jego kraj planował nowy Holokaust.

Przekonywał także, iż to Tel-Awiw naruszył prawo międzynarodowe, dokonując nalotów i ataków w Syrii.

- Społeczność międzynarodowa Europy, która wierzy, że prawo międzynarodowe jest fundamentem porządku, obwinia nas, ale nie obwinia Izraelczyków za nieprzestrzeganie tego prawa. Obudźcie się! Ryzyko wojny z Izraelem jest poważne, ale będzie jeszcze poważniejsze, jeśli nadal będziecie przymykać oczy na łamanie prawa międzynarodowego - stwierdził.

Zarif zaprzeczył jednocześnie, by władze w Teheranie planowały nowy Holokaust. Mówił o tym w sobotę (16 lutego) w swoim wystąpieniu w Monachium amerykański wiceprezydent Mike Pence ostrzegając przed atakiem Iranu na Izrael 

Irański minister komentuje wystąpienie wiceprezydenta USA

Szef irańskiej dyplomacji skomentował też wczorajszy apel wiceprezydenta USA, który wezwał europejskich partnerów do wycofania się z porozumienia atomowego z Iranem.
Zarif ocenił, że realizacja tego porozumienia jest w interesie Europejczyków.

Odnosząc się do żądań Stanów Zjednoczonych, by kraje Unii Europejskie wystąpiły z porozumienia nuklearnego z Teheranem, irański minister stwierdził, że "oczekuje się złamania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". Ocenił również, że realizacja tego porozumienia "jest w interesie Europejczyków".

Zarif zaprzeczył także, jakoby jego kraj planował nowy Holokaust. Zareagował w ten sposób na sobotnie przemówienie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a w Monachium, który ostrzegał przed atakiem Iranu na Izrael.

Konferencja Bliskowschodnia w Warszawie

Irański minister odniósł się także w Monachium do zorganizowanej w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu

"Na ostatnim spotkaniu nazwijmy je, niechętnych i otwarcie przymuszonych krajów w Warszawie, zarówno amerykański wiceprezydent jak i sekretarz stanu na europejskiej ziemi potępili Europę za to, że ta próbuje wywiązać się ze swoich obietnic w związku z porozumieniem nuklearnym i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ numer 2231" - powiedział.  

55. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa zakończy się w niedzielę 17 stycznia. To największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Szef MSZ Iranu: Obudźcie się! Ryzyko wojny z Izraelem jest poważne
Zaloguj się
 • sepia1111

  Oceniono 2 razy 0

  A nasi chłopcy ? Co z nimi w razie co?

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Mohammad Dzawad Zarif, jest pan chyba po przyspieszonym kursie dyplomacji u Ławrowa. Plecie pan takie same bzdury, w tym samym tonie co on. Po pierwsze, panie Dzawad, przepraszam ze zwracam się do pana po imieniu, od czasu usunięcia Rezy Pahlawiego i ściągnięciu z Paryza Homeiniego staliście się postrachem cywilizowanego świata, i tak jest do dzisiaj. Wasz fanatyzm religijny, pogarda dla zywych ludzi, nawet z własnego narodu okazywany przez kolejnych ajatollahów jest przerazający. Ta wasza patologiczna nienawiśc do USA trwająca od kilkudziesiąciu juz lat, cofnęła wasze zycie do początków ubiegłego wieku. Liban, Libia, Palestyna, brud, głód i ubóstwo, dla waszych obywateli. Za jaką korzyśc ? Za zardzewiałe rakiety od głównego terrorysty świata Rosji ?? Za kałasznokowy ? Porównajcie jak zyją ludzie w Korei Północnej i Południowej, jak zyją biedni ludzie na Kubie, w Wietnamie, w Wenezueli, którzy tak jak wy szczycą się poparciem biednej, zacofanej, Rosji ?
  Zobaczcie na jakim poziomie zyją ludzie w Niemczech dzięki planowi Marschalla, w Japonii, a przeciez przegrali wojnę. Pokazali jednak fucka Rosjanom. Pamiętam wojnę 5-dniową z Izraelem, i radzę panu tez o niej pamiętac.

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy -1

  Chyba jednak nie usłyszał od Putina tego, na co liczył - ze jakby co, to Rosja ich obroni.
  Izrael i USA nie pozwolą Iranowi na budowę głowic atomowych, ani nawet rakiet do ich przenoszenia.

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy -2

  Nie straszcie Polaka wojną !

  On jest stworzony do wojaczki.

  Na wszystkich obchodach rocznicowych

  sukcesów wojennych, nie bez powody

  grana jest "żołnierska" piosenka

  - jak to na wojence ładnie...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Mateusz Morawiecki juz sie obudzil i nie leci do Izraela na szczyt V4, brawo my. Niby drobiazg a musi cieszyc po wizytcie tego wstretnego knura znad Jordanu. Szczerze mowiac ten amerykanski szczyt wywolal nad Wisla spora sympatie wobec Iranu co by nie bylo islamskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX