Caster Semenya będzie musiała obniżyć poziom testosteronu? Ruszają przesłuchania

Caster Semenya, pochodząca z RPA utytułowana biegaczka na średnich dystansach, może zostać zmuszona do sztucznego obniżenia testosteronu, jeśli nadal będzie chciała startować w zawodach z kobietami. Decyzję podejmie Trybunał Arbitrażowy ds. sportu w Lozannie.

Przed trybunałem arbitrażowym ds. sportu rozpoczynają się przesłuchania w postępowaniu Caster Semenyi przeciwko międzynarodowemu stowarzyszeniu lekkoatletycznemu. Federacja chce wprowadzić przepisy, które zmuszą zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu do zmniejszania go w sposób farmakologiczny. Biegaczka z RPA nie chce poddać się kuracji.

Caster Semenya nie zamierza odpuścić

Przesłuchania w tej sprawie mają potrwać kilka dni, a orzeczenie trybunału może mieć ogromny wpływ na przyszłość sportu. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych chce zmusić Semenyę do farmakologicznego zmniejszenia poziomu testosteronu w organizmie, żeby wyrównać szanse na dystansach od 400 do 1500 metrów.

Zdaniem Federacji, podwyższony poziom tego hormonu - nawet jeśli jest to naturalne - powinno traktować się jak doping. Zawodniczka nie zamierza jednak odpuścić. Uważa, że jeśli w świetle prawa jest kobietą, to bez względu na wszystko, powinna rywalizować z kobietami. 

Odmiennego zdania jest IAAF. "Nie negujemy tego, że Semenya jest kobietą. Ale ze względu na różnice w rozwoju płciowym nie możemy pozwolić jej na rywalizację w kategorii pań" - czytamy w oświadczeniu. 

DOSTĘP PREMIUM