Arabia Saudyjska. Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud zostanie ambasadorką w USA

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud będzie ambasadorką Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych. To pierwsza kobieta na takim stanowisku w historii królestwa.

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud przejmie funkcję po młodszym bracie księcia Muhammada ibn Salmana, saudyjskiego następcy tronu, który faktycznie rządzi królestwem. Nie będzie pierwszym przedstawicielem swojej rodziny na tym stanowisku. Jej ojciec był ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA przez 20 lat.

Księżniczka ma 44 lata, dorastała w Stanach Zjednoczonych i tam skończyła studia.

Trudne zadanie

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud w swoim kraju jest znana z obrony praw kobiet. Zaangażowała się, między innymi, w to, by kobiety mogły uczestniczyć w zawodach sportowych. W styczniu 2018 roku Saudyjkom zezwolono na kibicowanie zawodnikom i drużynom, tylko na specjalnie wyznaczonych obiektach: w Rijadzie, Dżuddzie i Ad-Dammanie.

We wrześniu ubiegłego roku król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, na mocy którego kobiety mogą prowadzić samochód. Państwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

Arabia Saudyjska znalazła się w ogniu krytyki za zabójstwo, w październiku zeszłego roku, dziennikarza, felietonisty "Washington Post" Dżamala Chaszodżdżiego oraz za zaangażowanie w wojnę w Jemenie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM