Kaszmir. Indie przeprowadziły nalot, w którym zginęło "wielu" islamistów. Pakistan zaprzecza

Indyjskie lotnictwo zaatakowało we wtorek na terytorium Pakistanu obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa) zabijając "bardzo wielu" islamistów - poinformował szef dyplomacji Indii Vijay Gokhale.

Ugrupowanie JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. Organizacja chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak.  Islamabad zaprzecza.

Szef dyplomacji Indii Vijay Gokhale powiedział dziennikarzom, że rozkaz zaatakowania obozu islamistów wydano, ponieważ indyjski wywiad poinformował, że JeM planuje kolejne zamachy. - W obliczu bezpośredniego zagrożenia uderzenie wyprzedzające było absolutnie konieczne - podkreślił, zarzucając jednocześnie Islamabadowi, że takie obozy, w których mogą się szkolić setki dżihadystów, "nie mogłyby funkcjonować bez wiedzy władz pakistańskich".

Reuters zwraca uwagę, że JeM jest powiązane z Al-Kaidą i od 2001 roku znajduje się na oenzetowskiej liście organizacji terrorystycznych.

Gokhale powiedział, że we wtorkowych atakach indyjskiego lotnictwa na obóz w pakistańskim mieście Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) zginęła "bardzo wielka liczba" islamistów, ale nie podał konkretnych danych. Reuters pisze, że według "wysokiego rangą źródła w rządzie Indii" zabitych zostało 300 islamistów.

Rzecznik sił zbrojnych Pakistanu generał Asof Ghafoor oświadczył natomiast, że pakistańskie lotnictwo zmusiło samoloty indyjskie do zrzucenia "ładunków wybuchowych" na zalesiony obszar i ucieczki. - Żadnych ofiar ani zniszczeń - powiedział.

Pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi zaapelował we wtorek o "zdrowy rozsądek", przestrzegając zarazem Indie przed rzucaniem wyzwań Pakistanowi.

Pretensje o Kaszmir

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców stanu Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

Indie i Pakistan są mocarstwami nuklearnymi.

DOSTĘP PREMIUM