Indie i Pakistan. Zestrzelone odrzutowce

Indyjskie lotnictwo zaatakowało we wtorek na terytorium Pakistanu obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed. Pakistańskie siły powietrzne zestrzeliły następnie dwa indyjskie odrzutowce.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę (27 lutego) władze Indii i Pakistanu do zachowania powściągliwości po tym, jak pakistańskie siły powietrzne zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce.

Czytaj też: Kaszmir. Indie przeprowadziły nalot, w którym zginęło "wielu" islamistów. Pakistan zaprzecza

Konflikt w Kaszmirze

MSZ Pakistanu poinformowało w środę, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obiekty w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, a także zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano jednego z indyjskich pilotów.

Tymczasem oficjalne źródła w Delhi podały, że pakistańskie samoloty bojowe naruszyły indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze. Według przedstawiciela władz Indii, na którego powołuje się Reuters, przekazał, że odrzutowce pakistańskie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zawróciły.

Pretensje o Kaszmir

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców stanu Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

Indie i Pakistan są mocarstwami nuklearnymi.

DOSTĘP PREMIUM