Dragon przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czas na kolejne testy

Załogowa kapsuła Dragon skonstruowana przez firmę SpaceX przycumowała do Międzynarodowej Stancji Kosmicznej. Jeśli pomyślnie przejdzie testy, może pozwolić Amerykanom na pożegnanie z rosyjskimi Sojuzami.

Dragon wylądował. Kapsuła produkcji amerykańskiej firmy Space X pomyślnie przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na razie bez astronautów na pokładzie, a jedynie z manekinem - ale jeśli statek pomyślnie przejdzie wszystkie testy, to w przyszłości będą mogły nim latać w kosmos
7-osobowe załogi. 

A na tym zależy Stanom Zjednoczonym, także ze względów politycznych - tłumaczył w TOK FM doktor Michał Moroz z portalu kosmonauta.net.

 - W 2011 roku przestały latać amerykańskie wahadłowce i od tego czasu, czyli już osiem lat Amerykanie latają z Rosjanami, wyłącznie Sojuzami. Transport odbywa się w tym momencie w warunkach coraz bardziej skomplikowanych, geopolitycznych spraw - wyjaśniał. 

Kapsuła ma teraz przechodzić testy. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozostanie do 8 marca, potem wróci na Ziemię.

Czytaj też: "Najbezpieczniejszy pojazd kosmiczny" wystrzelony. Dragon leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dragon ma być najbezpieczniejszy

Amerykańska firma SpaceX, która wystrzeliła Dragona w kosmos, chce, by był to najbezpieczniejszy jak dotąd pojazd kosmiczny. 

Rakieta Falcon9, która wyniosła załogową kapsułę Dragon na orbitę, została wystrzelona w sobotę o 8:49 czasu polskiego ze stacji kosmicznej im. Kennedy'ego na Florydzie. Po około 11 minutach lotu kapsuła udanie odłączyła się od rakiety.

Szef Space X, Elon Musk podkreśla, że jeśli Dragon pomyślnie przejdzie testy, to może w przyszłości otworzyć drogę do komercyjnych lotów w kosmos. - Na razie nie szukaliśmy żadnych prywatnych klientów, skupialiśmy się na służeniu potrzebom NASA. Jednak kiedy Dragon będzie brał udział w regularnych operacjach, to myślę, że poszukamy klientów komercyjnych - mówił Musk. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM