Kardynał George Pell zostaje w areszcie. Australijskiemu duchownemu grozi 50 lat więzienia

Australijski kardynał George Pell, przebywający w areszcie w Melbourne, gdzie czeka na wyrok po uznaniu za winnego pedofilii, pozostanie tam przez co najmniej trzy miesiące - poinformował w środę włoski dziennik "La Repubblica".
Zobacz wideo

Kardynał George Pell, były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii oraz jeden z najbliższych współpracowników i doradców papieża Franciszka, zwany watykańskim "ministrem finansów" został osadzony w areszcie pod koniec lutego. Wcześniej ława przysięgłych sądu stanu Wiktoria w Australii jednomyślnie uznała go za winnego czynów pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców w 1996 roku. Decyzja sądu zapadła już w grudniu, ale ogłoszono ją pod koniec lutego. 

Kardynał Pell: Jestem niewinny 

Kardynał Pell, najwyższy rangą dostojnik Kościoła aresztowany i sądzony za pedofilię, odrzuca wszystkie postawione mu zarzuty. Twierdzi, że jest niewinny. Kardynał, przebywający według australijskich mediów w jednoosobowej, pilnie strzeżonej celi, odwołał się od decyzji sądu zaraz po jej ogłoszeniu. W apelacji argumentuje, że w czasie jego procesu doszło do zasadniczych uchybień i że nie pozwolono mu udowodnić swej niewinności przed ławą przysięgłych. Ponadto kwestionuje on uznanie jego winy na podstawie zeznań tylko jednej ofiary. Drugi mężczyzna zmarł w 2014 roku.

W reakcji na decyzję sądu w Melbourne Watykan zapowiedział już, że Kongregacja Nauki Wiary otworzy postępowanie kanoniczne w sprawie emerytowanego metropolity Melbourne i Sydney. Może ono zakończyć się usunięciem Pella ze stanu kapłańskiego. W lutym kardynał otrzymał od papieża Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z małoletnimi.

Nawet 50 lat więzienia

Po ujawnieniu informacji o zarzutach dla australijskiego kardynała, prof. Arkadiusz Stempin przypomniał w TOK FM, że George Pell należał do frakcji frakcji konserwatystów. - Gromko pomstował przeciwko poluzowaniu paragrafów, wykluczających rozwodników z sakramentu komunii świętej oraz pozbawiających homoseksualistów kościelnego błogosławieństwa - wspominał prof. Stempin.

Kardynałowi grozi kara do 50 lat więzienia. Wyrok sądu pierwszej instancji ma zapaść 13 marca.

Dane dotyczące molestowania dzieci przez katolickich księży w Australii są szokujące. Specjalna australijska królewska zajmująca się problemem ujawniła na początku roku, że średni wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,6 roku u chłopców. Zidentyfikowano blisko 1900 sprawców.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM