Brexit. Tydzień kluczowych decyzji. We wtorek pierwsze z głosowań

We wtorek umowa brexitowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską - poszerzona o wynegocjowane w poniedziałek elementy - trafi pod ponowne głosowanie brytyjskich deputowanych.
Zobacz wideo

Wielka Brytania i Unia Europejska w poniedziałek porozumiały się w sprawie dodatkowych gwarancji dotyczących brexitu. Chodzi o kontrowersyjny mechanizm awaryjny dotyczący Irlandii (ang. backstop). Backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

Szefowa brytyjskiego rządu potrzebuje tych gwarancji, jeśli chce przekonać do umowy tych deputowanych, którzy obawiają się, że mechanizm awaryjny uwięzi ich kraj w relacjach ze Wspólnotą na nieokreślony czas.

Brexit. Trzy dni głosowań

Na wtorek, 12 marca, zaplanowano głosowanie w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem rozwodowym z UE. Jeżeli zostanie odrzucone, w środę 13 marca parlamentarzyści zadecydują, czy opuścić Unię bez umowy. Jeżeli również ten wariant nie zostanie przegłosowany, w czwartek 14 marca odbędzie się głosowanie nad opóźnieniem brexitu. Jednak na taki scenariusz muszą też wyrazić zgodę wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. 

DOSTĘP PREMIUM