Wielka Brytania i Unia Europejska porozumiały się ws. gwarancji dotyczących brexitu

Wielka Brytania i Unia Europejska porozumiały się w sprawie dodatkowych wyjaśnień dotyczących umowy brexitowej.
Zobacz wideo

Jak ogłosili w Strasburgu brytyjska premier Theresa May i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker - chodzi o prawnie wiążące zmiany, które dotyczą backstopu. To właśnie ten element umowy - czyli mechanizm awaryjny, mający zapewnić, że na granicy Irlandii Północnej i Irlandii nie powrócą posterunki kontrolne - budził najwięcej zastrzeżeń brytyjskich deputowanych.

Czytaj także: Brexit, czyli plan, który miał nie wypalić. Jak doszło do decyzji o rozwodzie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską?

May i Juncker ogłosili wczoraj wieczorem, że do wynegocjowanej wcześniej umowy i politycznej deklaracji dołączone zostaną dwa dokumenty: pierwszy tekst miałby pomóc Wielkiej Brytanii w przypadku ewentualnego międzynarodowego arbitrażu. Drugi - to wspólne zobowiązanie obu stron, by zastąpić backstop innym rozwiązaniem do 2020 roku. - Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne w odniesieniu do umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i backstopu. Wybór jest jasny: albo ta umowa albo brexit może się w ogóle nie wydarzyć. Sprawmy, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie uporządkowanym procesem do końca. Jesteśmy to winni historii – powiedział Juncker.

We wtorek umowa - poszerzona o wynegocjowane wczoraj elementy - trafi pod ponowne głosowanie brytyjskich deputowanych. Gdyby parlamentarzyści nie poparli treści porozumienia to dzień później głosowaliby nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z UE bez umowy. W razie porażki również takiego wniosku, kolejnego dnia, tzn. w czwartek, otrzymaliby szansę na poinstruowanie rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić brexit.

Czytaj także: Tusk krytykowany za słowa o "specjalnym miejscu w piekle dla zwolenników brexitu bez planu"

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

DOSTĘP PREMIUM