Boeing zawiesza loty wszystkich samolotów 737 Max. Amerykański koncern zapłaci liniom lotniczym za uziemienie maszyn?

W opublikowanym komunikacie koncern Boeing podkreślił, że "nadal ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa samolotów 737 Max", ale loty maszyn tego typu zawiesza. Linie Norwegian chcą od amerykańskiej firmy zapłaty za loty, które trzeba było odwołać.

Decyzja amerykańskiego koncernu to skutek dwóch katastrof samolotów typu Boeing 737 Max 8, które rozbiły się - w odstępie czterech miesięcy - powodując śmierć łącznie 346 osób. Chodzi o katastrofy w Indonezji i w Etiopii. W ostatnim wypadku, do którego doszło w minioną niedzielę, zginęło dwóch Polaków.

W opublikowanym komunikacie Boeing podkreślił, że "nadal ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa samolotów 737 Max". Ale po konsultacjach z Federalną Administracją ds. Lotnictwa (FAA) i Narodowym Zarządem ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), podjęto decyzję uziemienia tych samolotów "kierując się chęcią zapewnienia wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa oraz w celu umocnienia zaufania pasażerów do bezpieczeństwa tych samolotów".

"Przy współpracy z prowadzącymi dochodzenie, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ustalić przyczyny tych katastrof, wzmocnić środki bezpieczeństwa i zapewnić, aby (takie katastrofy) nigdy się nie powtórzyły" - powiedział Dennis Muilenburg, prezes i główny dyrektor wykonawczy Boeinga.

Boeing. "Kosztowne" wypadki

Od czasu ostatniej katastrofy Boeinga 737 Max 8 w Etiopii wartość akcji firmy na giełdach spadła o prawie 26 mld dolarów. Akcje nieznacznie wzrosły po publikacji komunikatu, dotyczącego zawieszenia lotów.

W poniedziałek, dzień po katastrofie w Etiopii, loty modelu 737 Max zawiesiły m.in. Chiny. We wtorek podobną decyzję podjął polski LOT.

Linie Norwegian poinformowały, że będą domagać się pieniędzy od amerykańskiego giganta za to, że trzeba było zawiesić loty samolotami typu 737 Max.

Norweski przewoźnik był pierwszym, europejskim użytkownikiem nowego modelu Boeinga. Ma w swojej flocie 18 tego typu samolotów. Docelowo ma być ich maszynami ponad sto. Tylko w środę (13 marca) Norwegian musiał odwołać 19 lotów w związku uziemieniem samolotów.

Kolejna katastrofa MIG-29. Minister Błaszczak podjął ważną decyzję po śmierci pilota

DOSTĘP PREMIUM