Praga. Promenada imienia Pawła Adamowicza w stolicy Czech

Aleja w parku Riegrovy Sady w Pradze otrzyma nazwę promenady Pawła Adamowicza. Władze stolicy Czech chcą w ten sposób uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska.
Zobacz wideo

Nazwę musi jeszcze zatwierdzić praska rada miejska. Riegrovy Sady znajdują się w dzielnicy Vinohrady, a granicę parku tworzą między innymi krzyżujące się ze sobą ulice Chopina i Polska. Z okolicy tej rozpościera się widok na czeską stolicę. Lokalizację wybrano po konsultacji z polską ambasador w Republice Czeskiej Barbarą Ćwioro i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Uroczystość nadania nazwy planowana jest na 4 czerwca, a zaproszona na nią ma zostać prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Promenada im. Pawła Adamowicza w Pradze. "Wybrano miejsce w centrum"

- Uważam, że została wybrana wystarczająco stosowna lokalizacja, godna dziedzictwa tak wybitnego liberalnego polityka i prezydenta miasta, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo społeczne i w dziedzinie praw człowieka - oświadczył prezydent Pragi Zdeniek Hrzib z antysystemowej partii Piraci. - Cieszymy się z podjęcia szybkiej decyzji i otwartej konsultacji różnych pomysłów lokalizacji z nami. Wybrano miejsce nie na peryferiach, ale w centrum, które jest często odwiedzane - powiedziała PAP ambasador Ćwioro.

Pomysłodawcą nadania jednej z praskich ulic imienia zamordowanego prezydenta Gdańska jest były sekretarz Vaclava Havla Vladimir Hanzel. Według niego należy w taki sposób uhonorować człowieka, dzięki któremu pierwszą na świecie ulicą Vaclava Havla stała się jedna z ulic w Gdańsku.

Paweł Adamowicz został zaatakowany i raniony nożem 13 stycznia, w czasie finału WOŚP w Gdańsku. Zmarł w gdańskim szpitalu w poniedziałek 14 stycznia

DOSTĘP PREMIUM