Dzień św. Patryka - jak się obchodzi? Kim był św. Patryk?
Św. Patryk urodził się w 385 r. lub 389 r. na zachodnim wybrzeżu Brytanii lub według innych źródeł w Walii. Jego ojciec był diakonem a dziadek kapłanem. Miał 16 lat, gdy został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik w Irlandii. Pracował tam jako pasterz i zaczął się zajmować sprawami wiary. Po sześciu latach udało mu się uciec najpierw do Brytanii a potem statkiem na kontynent, na tereny ówczesnej Galii (dzisiejsza Normandia). Wkrótce przyjął święcenia kapłańskie. Podczas snu miał widzenie, że ma wrócić do Irlandii, żeby ją schrystianizować. Wrócił tam w 432 r. Przed nim zaprowadzić chrześcijaństwo w Irlandii próbował Palladius, bez powodzenia.
Św. Patryk odmienił wyspę
- W Irlandii, na północy kraju wylądował w miejscu, które nie znało chrześcijaństwa. W ciągu kilkunastu lat zupełnie odmienił wyspę - mówił w TOK FM dr Wojciech Bedyński, antropolog kultury.
Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh, czyli dzisiejszym Ulster. Sam św. Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne.
- Był postacią wyjątkową, sporo o nim wiemy, ponieważ pozostawił po sobie dwa teksty. Wzorem św. Augustyna - Wyznanie, czyli taką troszkę autobiografię, a drugi to List do żołnierzy Korotyka - tłumaczył dr Bedyński.
Dlaczego w Irlandii nie ma węży?
Św. Patryk zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży.
- Jest mnóstwo legend związanych ze św Patrykiem jak o tych wężach, które zostały strącone przez niego w przepaść ze szczytu Croagh Patrick. Faktycznie w Irlandii nie ma węży, ale dlatego, że zlodowacenie na tyle wcześnie odcięło Irlandię, że węże tam nie dotarły - wyjaśnia dr. Bedyński.
Św. Patryk nie wymyślił piwa
Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie 17 marca w 461 r. W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani. Tego dnia pije się duże ilości legendarnego piwa Guinness oraz zielonych trunków.
- Św. Patryk jest znany głównie jako pan, który wymyślił piwem, a nie miał z nim nic wspólnego. Piwo powiązano z jego postacią dopiero w XX wieku - mówi antropolog kultury.
Postać św. Patryka stała się popularna na świecie dzięki Amerykanom irlandzkiego pochodzenia. W dzień świętego Patryka odbywa się parada w Nowym Jorku. Na całym świecie podświetla się też wiele budynków na zielono. Natomiast w Chicago na kolor zielony zabarwiana jest przepływająca przez miasto rzeka.
Również w Polsce święto zyskuje na popularności. Z roku na rok pojawia się coraz więc
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim