Brexit. Theresa May potwierdza: zwróciła się do Donalda Tuska o wydłużenie wyjścia z UE do 30 czerwca
Brytyjska premier potwierdziła w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła jednak, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu brexitu.
Szefowa rządu w szczególności wykluczyła udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła, że "nie wierzy, aby było to w czyimkolwiek interesie", a zwrócenie się do elektoratu w celu wyboru 73 brytyjskich posłów ponad trzy lata po tym, jak wyrażono wolę opuszczenia Wspólnoty byłoby "nieakceptowalne".
Donald Tusk o brexicie: Im mniej czasu pozostało, tym przełożenie go jest bardziej prawdopodobne
Jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich. Wniosek Londynu będzie prawdopodobnie omówiony podczas zaplanowanego na czwartek i piątek posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.
W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.
"UE zrobiła wiele, by wyjść Londynowi naprzeciw"
Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił wcześnie w środę (20 marca), że na rozpoczynającym się w czwartek szczycie unijnym nie zapadną decyzje w sprawie wydłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
- Najpierw brytyjska premier Theresa May musi uzyskać poparcie swojego parlamentu dla wynegocjowanego już porozumienia w sprawie brexitu - podkreślił szef Komisji w wywiadzie z niemiecką rozgłośnią Deutschlandfunk. Izba Gmin, przypomnijmy, odrzuciła ten projekt już dwukrotnie.
- UE zrobiła wiele, by wyjść Londynowi naprzeciw w tej sprawie, teraz to brytyjskie władze muszą zapewnić klarowność - powiedział Juncker. - Nie będzie żadnych dodatkowych czy nowych negocjacji, żadnych dodatkowych gwarancji ponad te, które zostały już udzielone - zaznaczył.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera