Tusk: możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Unia Europejska zgodzi się na krótkie odroczenie brexitu, jeśli brytyjski parlament przyjmie porozumienie rozwodowe wynegocjowane przez Londyn ze Wspólnotą. Taką deklarację na dzień przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem złożył szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w budynku przewodniczący Rady Europejskiej, kwestię przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE unijni liderzy przedyskutują na szczycie, który zaczyna się w czwartek. Stwierdził, że otwartą kwestią pozostaje okres takiego przedłużenia. Jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich.

O wydłużenie czasu na opuszczenie wspólnoty w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska zwróciła się premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Brytyjska premier chce by Wielka Brytania miała czas do 30 czerwca. Wykluczyła udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk dodał, że na ten moment nie przewiduję specjalnego szczytu UE w sprawie brexitu.

W razie braku ustaleń w sprawie brexitu Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z dwudziestego dziewiątego na trzydziesty marca.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM