Fidesz Viktora Orbana został zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej

Za wykluczeniem opowiedziało się sto dziewięćdziesiąt członków frakcji, trzy były przeciwko. - Wartości powinny być w polityce na pierwszym miejscu - przekonuje Manfred Weber.

Co oznacza ta decyzja dla węgierskiego ugrupowania tłumaczył przewodniczący chadeków, Manfred Weber. Fidesz nie może proponować kandydatów na stanowiska partii, nie ma prawa głosu i nie może brać udziału w spotkaniach frakcji. 

Manfred Weber podkreślił też, że wykluczenie Węgrów z Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest możliwe.

Do decyzji o zawieszeniu Fideszu doprowadziła kampania ugrupowania wymierzona w szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude'a Junckera. Już po decyzji chadeków Orban zadeklarował, że Fidesz nadal popiera kandydaturę Webera na szefa KE.

Plakaty, które przekroczyły granice

Manfred Weber postawił wcześniej węgierskiemu premierowi warunki, grożąc, że jeśli ten ich nie spełni, będzie musiał liczyć się z wykluczeniem z wpływowej frakcji. Jednym z warunków jest usunięcie billboardów, dzięki którym węgierskie władze przekonywały, że przewodniczący KE Jean Claude Juncker i milioner George Soros starają się zalać kraj imigrantami. Na plakacie znajduje się też ostrzeżenie, że propozycje UE "zagrażają bezpieczeństwu Węgier".

- To jego wybór. Nikt nie jest zmuszony być członkiem Europejskiej Partii Ludowej. Do tej pory mówił (Viktor Orban - red.), że chce być w naszej rodzinie, bo czuje się dziedzicem tradycji Helmuta Kohla, itd. Ale dzisiaj doszło do sytuacji, w której musi się zdecydować, czy akceptuje wartości naszej politycznej rodziny. Dlatego ani ja, ani EPL nie zmieniamy zdania – są zasady, którymi się kierujemy. Przede wszystkim chodzi nam o wartości, a nie o liczby i polityczną siłę - tłumaczył polityk w rozmowie z Maciejem Zakrockim dziennikarzem TOK FM.

Zaznaczył, że to właśnie wartości powinny być w polityce na pierwszym miejscu. Dodał także, iż podczas kongresu w Helsinkach (w listopadzie 2018 roku - red.) powiedział Orbanowi, że są kryteria, które węgierski premier musi zaakceptować.

DOSTĘP PREMIUM