Franciszek przyjął dymisję arcybiskupa Santiago. Chodzi o tuszowanie skandalu pedofilskiego w Chile

Arcybiskup-metropolita stołeczny Santiago, kardynał Ricardo Ezzati Andrello jest objęty śledztwem w sprawie tuszowania czynów wykorzystywania.

W związku ze skandalem pedofilii w Kościele w Chile papież Franciszek przyjął w sobotę (23 marca) dymisję złożoną przez arcybiskupa-metropolitę stołecznego Santiago, kardynała Ricardo Ezzati Andrello. Duchowny jest objęty śledztwem w sprawie tuszowania czynów wykorzystywania.

77-letni kardynał Ezzati, urodzony we Włoszech prymas Chile, był w latach 2010-2016 przewodniczącym chilijskiej Konferencji Episkopatu. Kardynałem Franciszek mianował go w 2014 roku.

Scheuring-Wielgus: Do Polski przyjedzie biskup, który doprowadził do dymisji Episkopatu Chile. Przyjeżdża tu nieprzypadkowo

Kolejny etap kryzysu Kościoła w Chile

Kard. Ezzati złożył dwa lata temu na ręce papieża rezygnację, jaką zgodnie z prawem kanonicznym musi składać po przekroczeniu wieku 75 lat każdy biskup-ordynariusz. Franciszek polecił mu wówczas dalej sprawować swój urząd. Przed rokiem kardynał Ezzati poprosił o "przebaczenie i miłosierdzie" z powodu seksualnego wykorzystywania nieletnich przez przedstawicieli duchowieństwa.

Jego dymisja to kolejny etap poważnego kryzysu, w jakim znalazł się chilijski Kościół po ujawnieniu skandalu pedofilii w jego szeregach oraz procederu tuszowania takich czynów.

W maju 2018 roku na ręce Franciszka rezygnację złożyli wszyscy tamtejsi biskupi; łącznie ponad 30. Kilka dymisji papież przyjął.

Papież usunął dwóch kardynałów z grona swych doradców w związku z pedofilią

Obecnie dziewięcioma diecezjami w Chile zarządzają w związku z wakatami administratorzy apostolscy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM