Z pokładu Viking Sky ewakuowano blisko 500 osób. Wśród członków załogi wycieczkowca jest Polak

Prawie 500 osób udało się helikopterami ewakuować z pokładu jednostki Viking Sky. Na statku w momencie awarii było 1373 osób. MSZ potwierdza, że wśród członków załogi wycieczkowca jest obywatel Polski.
Zobacz wideo

Norweski wycieczkowiec Viking Sky uległ awarii w sobotę wieczorem. Do tej pory udało się ewakuować blisko 500 osób, spośród blisko 1400 pasażerów i członków załogi. 17 osób trafiło do szpitali.

Ewakuacja odbywała się za pomocą helikopterów, każdorazowo jedna maszyna może zabrać 15 osób. Według policji większość pasażerów to Brytyjczycy i Amerykanie. Polski MSZ potwierdził, że wśród członków załogi wycieczkowca jest Polak.

Akcja odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Wiał bardzo silny wiatr, fale osiągały wysokość ośmiu metrów. Pasażerowie publikowali filmy, które pokazywały, jak bardzo kiwało jednostką. Na nagraniach widać, jak z impetem przesuwają się meble i inne sprzęty. 

Po kilku godzinach udało się uruchomić trzy spośród czterech silników statku. Viking Sky kieruje się w stronę lądu.

W rejonie awarii norweskiego wycieczkowca problemy zanotował także drugi statek, frachtowiec Hagland Captain. Do ewakuacji dziewięcioosobowej załogi frachtowca skierowano dwa z pięciu śmigłowców uczestniczących w ewakuacji pasażerów Viking Sky.

Czytaj też: Katastrofa Boeinga 737 MAX. Zamiast szkoleń dla pilotów była dwugodzinna prezentacja na iPadzie>>>

TOK FM PREMIUM