USA. Donald Trump podpisał dekret uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podpisał dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan.
Zobacz wideo

Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu. Podpisanie dekretu zapowiedział w niedzielę na Twitterze p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

Trump już w ubiegły czwartek mówił, że "nadszedł czas by Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Tel Awiwu nad tym okupowanym przez Izrael regionem". Jak informowaliśmy, Polska, tak samo jak Unia Europejska, jest przeciwnego zdania. 

Skrócona wizyta

Izraelskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek późnym popołudniem ostrzał palestyńskich celów w Strefie Gazy - podał Reuters, powołując się na świadków oraz izraelskie media. To odpowiedź na przeprowadzony z tego terytorium atak rakietowy na Izrael.

W wyniku ataku rakietowego na Miszmeret w środkowym Izraelu siedem osób zostało rannych; zniszczony został jeden budynek mieszkalny.

W następstwie tego ataku premier Izraela Benjamin Netanjahu podjął decyzję o skróceniu swojej wizyty w Waszyngtonie; po rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem ma od razu wracać do kraju.

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria. ONZ uważa Wzgórza Golan za terytorium okupowane.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM