USA. Donald Trump podpisał dekret uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podpisał dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan.

Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu. Podpisanie dekretu zapowiedział w niedzielę na Twitterze p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

Trump już w ubiegły czwartek mówił, że "nadszedł czas by Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Tel Awiwu nad tym okupowanym przez Izrael regionem". Jak informowaliśmy, Polska, tak samo jak Unia Europejska, jest przeciwnego zdania. 

Skrócona wizyta

Izraelskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek późnym popołudniem ostrzał palestyńskich celów w Strefie Gazy - podał Reuters, powołując się na świadków oraz izraelskie media. To odpowiedź na przeprowadzony z tego terytorium atak rakietowy na Izrael.

W wyniku ataku rakietowego na Miszmeret w środkowym Izraelu siedem osób zostało rannych; zniszczony został jeden budynek mieszkalny.

W następstwie tego ataku premier Izraela Benjamin Netanjahu podjął decyzję o skróceniu swojej wizyty w Waszyngtonie; po rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem ma od razu wracać do kraju.

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria. ONZ uważa Wzgórza Golan za terytorium okupowane.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
USA. Donald Trump podpisał dekret uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan
Zaloguj się
  • andrzej1.61

    Oceniono 2 razy 2

    Dokładnie tak samo można uznać że Hitler miał prawo mordować naród Żydowski. Brawo zbrodniarzu Netanjahu niczym się nie oficerów SS.

  • mtp01

    Oceniono 2 razy 2

    No to Żydzi urządzą Palestyńczykom krwawą jatkę. Oczywiście w "samoobronie". Jedyną rzeczą, którą możemy zrobić jest odmowa udostępniania naszego terytorium i naszych instytucji dla potrzeb indoktrynacji izraelskiej młodzieży w duchu rasistowskiego syjonizmu. Dzisiaj w Polsce przygotowuje się młodych Żydów, aby bez wahania mordowali palestyńskie dzieci. Przy okazji uczy się ich pogardy i nienawiści do Polski i Polaków. Skończmy z tym, gdyż tolerowanie tego procederu i czerpanie z tego zysków nie tylko jest podłe ale przede wszystkim głupie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX