Troje poważnych kandydatów na prezydenta i długa lista statystów. A każdy z rolą do odegrania. Spektakl wokół wyborów na Ukrainie

W najbliższą niedzielę (31 marca) Ukraińcy będą wybierać prezydenta. Na liście kandydatów do najwyższego urzędu w państwie jest aż 39 pretendentów. I wbrew pozorom, każdy z nich może pełnić w tych wyborach bardzo konkretną rolę.
Zobacz wideo

Jak wynika z sondaży, szanse na wejście do drugiej tury ma tylko troje kandydatów: obecny prezydent Petro Poroszenko, była premier i jedna z głównych postaci Pomarańczowej Rewolucji Julia Tymoszenko oraz aktor i komik Wołodymyr Zełeński

Wszyscy kandydaci, by znaleźć się na liście, musieli zainwestować równowartość kilkuset tysięcy złotych. - Dla kilkorga z nich zbliżające się wybory to jedynie wstęp do kluczowych jesiennych wyborów parlamentarnych. Ale już start pozostałych, czyli przeważającej większości, to ukraińska sztuka wyborcza - tłumaczy dziennikarka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz. 

Jak wyjaśniał z kolei jeden z najbardziej znanych ukraińskich dziennikarzy Witalij Portnikow,  inwestują oni w start, by potem sprzedać przysługujące kandydatom miejsca w komisjach wyborczych. Miejsca kluczowe, by pilnować głosowania, albo odwrotnie - by wyniki ulepszyć. 

Są też kandydaci techniczni. - Jeśli sztab Julii Tymoszenko wystawi kandydata o poglądach podobnych do tych Petra Poroszenki, to jest szansa, że ten podbierze mu choć trochę głosów i na odwrót, bo naprawdę nieduża ich liczba może okazać się rozstrzygająca. Dlatego o zwycięstwie może przesądzić taki Jurii Tymoszenko - a nuż kogoś zmyli - tłumaczy Lichnerowicz. 

Ukraina - wybory prezydenckie, sondaże, fałszerstwa

Na prawie 28 procent głosów może liczyć lider ukraińskich sondaży, aktor i komik Wołodymyr Zełeński. O wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich będą do ostatniej chwili walczyć prezydent Petro Poroszenko i była premier, Julia Tymoszenko. Najnowsze sondaże potwierdzają, że oboje mogą liczyć na około 16 procent głosów. 

Wybory prezydenckie w Ukrainie. Kim jest Wołodymyr Zełenski?

Jak informuje będąca obecnie na Ukrainie Agnieszka Lichnerowicz, obserwatorzy prognozują, że zbliżające się wybory prezydenckie mogą być jednymi z najmniej zafałszowanych w historii kraju. Jednak jak zaznacza Witalij Portnikow, wszystkie sztaby spróbują choć trochę podkolorować wyniki. - Może to być 3-4 procent. To jest ważne - podkreśla, tłumacząc, że tak mała różnica może być rozstrzygająca. 

Charkowski aktywista i dziennikarz Wołodymyr Czystylin zaznacza, że wobec tak małych różnic, niezależnie od tego, czy do fałszerstw dojdzie i jak duże one będą, kandydaci pewnie i tak się o nie wzajemnie oskarżą. - Powiem ci, jak będzie. O drugiej w nocy wyjdzie Julia Tymoszenko i ogłosi, że ma wyniki z komisji i że przeszła do drugiej tury. Inne rezultaty nazwie fałszerstwem - tłumaczy. Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Ukraina. Wybory prezydenckie i troje kandydatów
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 4 razy 4

  "A każdy z rolą do odegrania."
  dlatego
  zatrudnili komika

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 6 razy 4

  Co to, Julia ozdrowiała? Przecież jak w więzieniu była to umierała i nie mogła chodzić.

 • sta001

  Oceniono 1 raz 1

  Dla czego biedna Julia Tymoszenko tak się forsuje, gdy jest bardzo chorowita (lista jej chorób pozostała w areszcie). Zamiast startować w wyborach powinna nadal się kurować za granicą.

 • synanki

  Oceniono 3 razy 1

  i tak wygra Putin.

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 0

  Jak zwykle wybory na Ukrainie będą wybierać między czekoladą (Poroszenko) a surowcami kopalnymi (Tymoszenko). Janukowycz pod tym względem był lepszy, ale przez to nie pasował niewidzialnej ręce rynku.
  A wygr, jak zwykle, Putin.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 6 razy 0

  Ukraina to państwo teoretyczne. Aż dziw bierze, że światowe ośrodki nie zaliczyły jeszcze tego kraju do tzw. państw upadłych.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 4 razy 0

  Jak to pieknie zaraz na swiecie,gdy ciezko schorowana Julia,w cudowny sposob ozdrowiala

 • przechrztaimason

  0

  A Jehor Łupan?

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz -1

  Wybory heheheh. Na Ukrainie decyzje podejmuje ambasada USA. Ukraina ma być cierniem boku Rosji i dlatego będą ginąć ludzie. Bajkami o wyborach, demokracji to możecie karmić pożytecznych mniejmądrych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX