Niebezpieczny precedens Trumpa ws. Wzgórz Golan. Ekspert: Woda na młyn propagandy Rosji

Donald Trump otwiera furtkę, która pozwala na akceptację rozwiązań siłowych w stosunkach międzynarodowych - ocenił w TOK FM dr Bartosz Bojarczyk z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz wideo

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podpisał dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu. Waszyngton krytykują za to między innymi Rosjanie, Saujdyczycy, Irańczycy, Turcy i oczywiście Syryjczycy, od których Wzgórza Golan Izraelczycy przejęli w 1967 roku. Unia Europejska w odpowiedzi na słowa Trumpa zadeklarowała, że nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tym obszarem.

Według doktora Bartosza Bojarczyka z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, decyzja Donalda Trumpa to "niebezpieczny precedens". - A co w takim razie z Krymem? Rosja też zdobyła go siłą militarną. Więc jest precedens, który pozwoli Rosjanom tłumaczyć, że Krym jest ich – wyjaśniał ekspert.

W jego opinii Stany Zjednoczone otwierają kolejne, niebezpieczne furtki w polityce międzynarodowej. - Do akceptacji rozwiązań siłowych w polityce między państwami. To woda na młyn dla rosyjskiej propagandy - dodawał ekspert i przypominał, że Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa ONZ stoją na stanowisku, że Wzgórza Golan nie są terenem izraelskim.

Dr Bojarczyk wyjaśniał też w TOK FM, dlaczego Wzgórza Golan są tak ważnym i istotnym strategicznie obszarem. - Leżą na granicy Libanu, Izraela i Syrii. Ze względu na ukształtowanie terenu – wzniesienie - pozwalają na artyleryjską kontrolę dużego obszaru. Geoekonomiczne są też ważne ze względu na rzekę Jordan, która płynie niejako u ich stóp. Dzięki temu państwo, które je kontroluje, może mieć władze nad zużyciem wody pitnej - tłumaczył ekspert.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM