Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw ws. brexitu. Data wyjścia z UE przesunięta

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę wieczorem osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.
Zobacz wideo

Posłowie głosowali nad propozycjami:

  • przeprowadzenie bezumownego brexitu w terminie 12 kwietnia;
  • członkostwo we wspólnym rynku i unii celnej UE;
  • lub jedynie we wspólnym rynku bez unii celnej UE;
  • pozostanie jedynie w unii celnej UE;
  • przyjęcie alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy;
  • całkowite wycofanie się z procesu wyjścia z UE, jeśli do dnia poprzedzającego termin brexitu nie zostanie przegłosowany alternatywny plan;
  • organizacja referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji ws. brexitu (niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja)
  • próba wynegocjowania okresu przejściowego nawet w razie odrzucenia umowy wyjścia z UE.

Wynik głosowania nie byłby wiążący prawnie dla rządu Theresy May, ale brak poparcia dla każdej z przedstawionych opcji jedynie podkreślił skalę podziałów wśród parlamentarzystów ws. opuszczenia Wspólnoty.

Najbliżej uzyskania poparcia była propozycja, zgłoszona przez pro-europejskiego posła Partii Konserwatywnej Kena Clarke'a, sugerująca wypracowanie w przyszłości formy unii celnej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską (porażka ośmioma głosami, 264 - 272).

W odpowiedzi na wynik głosowania minister ds. brexitu Stephen Barclay powtórzył stanowisko rządu, że najlepszą opcją pozostaje przyjęcie proponowanej przez administrację umowy ws. wyjścia z Unii Europejskiej, którą posłowie wcześniej dwukrotnie odrzucali dużą różnicą głosów.

Zgodnie z uzgodnieniami Rady Europejskiej, brytyjski rząd ma czas do piątku 29 marca, aby przyjąć proponowaną umowę z UE i opuścić Wspólnotę w nowym terminie 22 maja tego roku.

Brytyjskie media poinformowały w środę po południu, że brytyjska premier Theresa May zadeklarowała, że nie pozostanie na stanowisku na kolejną fazę negocjacji z Unią Europejską ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą, jeśli posłowie zagłosują za jej projektem porozumienia ws. brexitu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM