Brytyjska Izba Gmin trzeci raz odrzuciła projekt umowy wyjścia z UE. Bruksela ostrzega: twardy brexit 12 kwietnia prawdopodobny

"Każdy z nas musi spojrzeć w głąb serca i zdecydować, co jest słuszne dla naszych wyborców i naszego kraju" - mówiła przed głosowaniem premier Theresa May. W odpowiedzi na wynik głosowania w Izbie Gmin, która odrzuciła projekt umowy dotyczącej brexitu, Donald Tusk zapowiedział zwołanie na 10 kwietnia specjalnego unijnego szczytu.
Zobacz wideo

Za przyjęciem umowy zagłosowało 286 posłów, a przeciwko - 344 (różnica 58 głosów). Wynik głosowania kieruje kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przy czym sama premier May stwierdziła, że deputowani w głosowaniu odrzucili zarówno brak brexitu, jak i wyjście bez umowy. Pierwsze komentarze z Komisji Europejskiej mówią z kolei, że scenariusz brexitu bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia.

Brexit. Trzecie głosowanie i znów "nie"

Deputowani wcześniej już dwukrotnie odrzucali pakiet umowy wyjścia z UE i deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji ze Wspólnotą ze znaczną różnicą głosów - aż 230 w styczniu i 149 w połowie marca.

Tym razem parlamentarzyści głosowali wyłącznie nad technicznym porozumieniem w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, które reguluje m.in. rozliczenia dotyczące budżetu UE, kwestie związane z zachowaniem procesu pokojowego w Irlandii Północnej i praw obywateli UE.

Samo jego przyjęcie zgodnie z brytyjskim prawem byłoby niewystarczające do pełnej ratyfikacji i wymagałoby dodatkowego głosowania nad deklaracją polityczną, ale spełniłoby warunek postawionego w ubiegłotygodniowym ultimatum ze strony Rady Europejskiej, która zażądała przyjęcia głównego tekstu do końca dnia w piątek jako warunku dla przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty do 22 maja.

Brexit. Donald Tusk zwołuje szczyt

Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że w związku z tą sytuacją na 10 kwietnia zwołuje specjalny szczyt unijny. 

- Komisja Europejska ubolewa nad dzisiejszym negatywnym głosowaniem w Izbie Gmin. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z dnia 22 marca okres przewidziany w ramach art. 50 ust. 3 zostaje przedłużony do 12 kwietnia. Do Wielkiej Brytanii należy wskazanie scenariuszy przed tą datą do rozważenia przez Radę Europejską. Scenariusz brexitu bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem" - poinformował PAP rzecznik Komisji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM