Co oznacza zwycięstwo Czaputovej? "Potężny sygnał ze Słowacji i z regionu"

45-letnia prawniczka Zuzana Czaputova zwyciężyła w sobotę w drugiej turze bezpośrednich wyborów prezydenckich na Słowacji, zdobywając 58,4 proc. głosów. Jest pierwszą kobietą w tym kraju wybraną na najwyższy urząd w państwie.

- Jej popularność została zbudowana wokół wydarzeń, które zrodziły duży ruch społeczny na Słowacji - mówił w TOK FM Wojciech Przybylski z Visegrad Insight. 

Chodzi o sprzeciw po tym, jak 27-letni Ján Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk, został zastrzelony przez płatnego zabójcę w swoim domu. Do dziś nie wyjaśniono, kto zlecił morderstwo.

Jak mówił Przybylski, oprócz niezgody na bezradność władzy, wyborcy potrzebowali też nowej obietnicy w polityce, która będzie służyła nowemu pokoleniu. - Polityczne elity Słowacji niewiele młodym oferują - tłumaczył.

Zdaniem Wojciecha Przybylskiego, zwycięstwo Czaputovej, wiceprzewodniczącej proeuropejskiej, liberalnej partii Postępowa Słowacja, to "potężny sygnał ze Słowacji i z tego regionu Europy, że sprawy nie mają się tutaj tylko tak, jak kreśli je Orbán czy Kaczyński".

Publicysta przypomniał też, że Czaputova zbudowała swój wizerunek, dając się poznać jako zaangażowana i skuteczna aktywistka.

Zaczęło się od walki z wysypiskiem

Zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich Czaputova zgłosiła w maju 2018 roku. Poparła ją liberalna partia Postępowa Słowacja (PS), którą Czaputova współtworzyła i której była wiceprzewodniczącą.

W 1996 roku Czaputova ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie i zaczęła współpracować z organizacjami pozarządowymi, pracowała też w urzędzie miejskim w rodzinnym Pezinoku na przedmieściach Bratysławy.

Szerzej znana stała się po zakończonej sukcesem 14-letniej walce przeciwko wysypisku śmieci w Pezinoku. Czaputova pokonała całą drogę prawną od sądu pierwszej instancji, przez Sąd Najwyższy, po europejski wymiar sprawiedliwości. Została uhonorowana nagrodą Goldmana, która jest nazywana Noblem obrońców środowiska.

"Za sensowną uważam pracę, która służy czemuś ważnemu. Tematyka ochrony środowiska jest bliska podstawowym problemom, takim jak zdrowie i życie. Dlatego też jako prawniczka zaczęłam zajmować się tą tematyką" - powiedziała lokalnej gazecie.

Współpracowała także ze stowarzyszeniem Via Iuris, które wspiera obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych. Współpracę ze stowarzyszeniem przerwała, wkraczając do polityki.

Czaputova w 2017 roku przystąpiła do powstającej Postępowej Słowacji i została jej wiceprzewodniczącą. Z tej funkcji zrezygnowała po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Sondaże nie były obiecujące

Na początku kampanii wyborczej sondaże dawały jej ok. 10 proc. poparcia. Sytuacja zmieniła się, gdy uchodzący za jednego z faworytów wyborów, naukowiec Robert Mistrik niespodziewanie zrezygnował z udziału i poparł kandydaturę Czaputovej, której notowania zaczęły lawinowo rosnąć; w niektórych badaniach mogła liczyć nawet na 50 proc. poparcia.

W kampanii wyborczej zwracano uwagę na jej liberalne poglądy, m.in. na gotowość przyzwolenia na rejestrowane partnerstwo osób tej samej płci i na adopcję dzieci przez takie pary. Na krytykę w tej kwestii Czaputova odpowiadała twierdzeniem, że są to jej osobiste przekonania, a nie program wyborczy.

W debatach kandydatów oraz podczas spotkań z wyborcami Czaputova często odwoływała się do konieczności zmian na Słowacji, co było związane z dokonanym w ubiegłym roku i pozostającym wciąż przedmiotem śledztwa zabójstwem słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Zbrodnia ta wywołała największe na Słowacji od czasu upadku komunizmu w 1989 r. uliczne protesty, których uczestnicy zarzucali władzom związki z demaskowanymi przez Kuciaka aferami i współodpowiedzialność za jego śmierć.

Czaputova rozwiodła się przed rokiem, ma dwie córki. Jej partnerem życiowym jest 52-letni muzyk, poeta, autor tekstów i fotograf Peter Konieczny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
Kim jest Zuzana Czaputova? Sylwetka pierwszej prezydentki Słowacji
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 42 razy 34

  Skoro nasi rządzący Jeszcze nie zdążyli złożyć życzeń ;
  Słowacy wybaczcie IM , bo nie wiedzą co czynią – Na pewno większość Polaków gratuluje Wam trafnego wyboru prezydenta i Życzy Wam i Pani Prezydent dobrej współpracy ku racjonalnemu rozwojowi Słowacji !

 • marywil2012

  Oceniono 37 razy 27

  do nas też dojdzie otrzeźwienie i skorumpowanych i korumpujących szamanów w rodzaju kaczyńskiego pożegnamy.

 • cacadux

  Oceniono 31 razy 23

  Pozytywna kobieta, w niczym nie przypomina ogórka. I dlatego wygrała - zyczmy jej powodzenia - Polska potrzebuje kogoś takiego.

 • adam.2x

  Oceniono 30 razy 22

  Tak zwany populizm zaczyna się chyba wypalać a Słowacja jest tego przykładem i to nie odosobniomym. Ciągłe szczucie jednych na drugich i brak rozwiązań społecznych problemów uzmysławia ludziom że fala światowego nacjonalizmu i populizmu nie tylko nie przyniosła oczekiwanych korzyści ale pogłębiła problemy społeczeństw. Mam nadzieję że przyszłoroczne wybory w USA wbiją gwóżdż do trumny dla oszołomstwa.

 • wzaleski1157

  Oceniono 33 razy 21

  GRATULACJE SŁOWACY!!! to,że obecnie rządzący Polską nie raczyli zauważyć Waszego zwycięstwa, to tylko świadczy o ich małostkowości, prymitywizmie i ograniczonym umyśle.
  Ja się cieszę z Waszego wyboru i chciałbym, by w moim Kraju, też zapanował pokój, pluralizm, tolerancja.

 • firewalk

  Oceniono 30 razy 14

  Gratulacje !!! Mozemy tylko pozazdrościć Słowakom mądrego wyboru.

 • vanlig

  Oceniono 21 razy 13

  Gratulacje.

 • rzydeta

  Oceniono 26 razy 12

  Ale że rozwiedziona? I z partnerem "na kartę rowerową"? Moiściewy, Sodomia i Gomoria - zaraz radiomaryjne trolle rozedrą ryje wniebogłosy. Na razie po cichu minusują, widocznie nie dostali jeszcze instrukcji. Szeferneker dzień święty święci? W niedzielę, nie w szabas? Się porobiło...

 • dziurowice

  Oceniono 15 razy 11

  Słowacy to mały a mądry naród. Gratulacje. Idżmy za ich przykładem!! U nas też trzeba przewietrzyć.
  Ekipa Kaczyńskiego różni się tym od poprzednich że już nawet nie dba o pozory demokratycznie wybranej, uczciwej władzy. Tym "SIE PO PROSTU NALEŻY". Ich mizeria intelektualna idzie w parze z chciwością. Ta bezczelna hołota jest kulminacyjnym sygnałem że z tzw. "klasą polityczną" trzeba coś zrobić.
  Ta banda zapomina że są wynajmowani przez 36 milionów ludzi na czas określony by dbać o państwo. Okazują się być kłamcami i złodziejami. Cynika Kurskiego jacyś idioci wybierają choć ten nazywa ich "ciemnym ludem". Głupiśmy !!! Ten prostak powinien żyć w pogardzie.
  Uczcie dzieci matematyki i logicznego myślenia a nie religii.!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX