Kara śmierci za homoseksualny seks. Sułtanat Brunei nie jest pierwszym krajem, który wprowadził takie prawo

Sułtanat Brunei zaostrza prawo wobec osób homoseksualnych. Wedle nowych przepisów osobom uprawiającym seks z osobami tej samej płci będzie grozić kara śmierci przez ukamieniowanie.
Zobacz wideo

3 kwietnia Sułtanat Brunei wprowadzi oparte na szariacie prawo, w myśl którego cudzołóstwo, gwałt  i homoseksualny seks będą mogły być karane karą śmierci. Formą kary będzie mogło być ukamieniowanie. Wprowadzona zostanie także nowa kara za kradzież: amputacja. 

Nie tylko Sułtanat Brunei

Sułtanat Brunei nie jest jedynym krajem, w którym osobom uprawiającym homoseksualny seks grozi kara śmierci. Kontakty homoseksualne są zagrożone najwyższym wymiarem kary także w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Jemenie, Mauretanii, Somalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Nigerii. 

W wielu innych krajach homoseksualizm uważany jest za nielegalny, a osobom utrzymującym stosunki seksualne z osobami tej samej płci grozi wieloletnie więzienie. Jak informuje Amnesty International, w  Gambii grozi za nie nawet dożywocie. Kary więzienia przewidziane są za zachowania homoseksualne także m.in. w Ghanie, Maroko i Sudanie. Na Haiti przyjęto zaś w ostatnich latach prawo, wedle którego małżeństwa homoseksualne oraz wsparcie publiczne i rzecznictwo na rzecz "homoseksualizmu" jest nielegalne. 

Rada Warszawy poparła deklarację LGBT+. PiS nie wziął udziału w głosowaniu

Międzynarodowa krytyka

Sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Zamiar wprowadzenia surowego islamskiego prawa spowodował jednak ostrą krytykę ze strony polityków Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. 

"Kamieniowanie ludzi za homoseksualizm i cudzołóstwo jest przerażające i niemoralne. Każdy człowiek na Ziemi ma prawo do traktowania z godnością i życia bez strachu. Ani kultura, ani tradycja nie mogą być wymówkami dla tego rodzaju nienawiści i braku człowieczeństwa." - napisał na Twitterze były wiceprezydent USA Joe Biden.

Aktor George Clooney wezwał do bojkotu sieci hoteli należących do sułtana Brunei. Do akcji  dołączyły też inne gwiazdy, m.in. Elton John.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM