Wybory na Ukrainie. Zliczono wszystkie protokoły. Zełenski wygrywa z ponad 30 proc. poparciem

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła w czwartek liczenie elektronicznych protokołów z niedzielnych wyborów prezydenckich i potwierdziła, że do ich drugiej tury przeszli komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.
Zobacz wideo

Na Wołodomyra Zełenskiego głosowało 30,24 proc., zaś na Petro Poroszenkę 15,95 proc. wyborców.

Trzecie miejsce zajęła była premier Julia Tymoszenko, która otrzymała 13,4 proc. poparcia, a czwarte prorosyjski kandydat partii Opozycyjna Platforma - Za Życie - Jurij Bojko zdobywając 11,6 proc.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (6,9 proc.), były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smeszko (6,04 proc.), lider Radykalnej Partii Ołeh Laszko (5,4 proc.), Ołeksandr Wiłkuł z prorosyjskiego Opozycyjnego Bloku (4,1 proc.) oraz reprezentant nacjonalistycznej Swobody Rusłan Koszułynski (1,6 proc.). Pozostali spośród 39 kandydatów, którzy startowali w wyborach otrzymali mniej niż 1 proc. poparcia.

Frekwencja w dniu pierwszej tury wyborów wyniosła 63,52 proc. Ukraińcy głosowali w 199 okręgach krajowych i w jednym zagranicznym.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów, co nastąpi po podliczeniu danych z oryginałów protokołów, CKW ma czas do 10 kwietnia. Drugą turę wyborów przewidziano na 21 kwietnia. Przed nią dwaj kandydaci z największą liczbą głosów mają stanąć do debaty.

Debata przed II turą

Z propozycją debaty wystąpił jeszcze w niedzielę (31 marca) Petro Poroszenko. W odpowiedzi Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że daje szefowi państwa 24 godziny na decyzję o udziale w debacie, na którą zaprosił Poroszenkę na Stadion Olimpijski.

Zgodnie z art. 62 ustawy o wyborach prezydenckich, debaty powinny się odbywać w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo pomiędzy godziną 19 a 22.

Odpowiedź Poroszenki została opublikowana na jego stronie na Facebooku w czwartek nad ranem.

- Cieszę się, że trochę niepewnie, ale jednak przyjął Pan propozycję odbycia debaty. Jesteśmy zupełnie inni. Główne przeciwieństwo między nami jest takie, że strzałki naszych geopolitycznych kompasów wskazują różne strony świata - powiedział prezydent podczas prawie dwuminutowego filmu.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w maju 2014 roku. Rozpisano je po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Petro Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

TOK FM PREMIUM