Wybory w Izraelu. Likud premiera Netanjahu bliżej zwycięstwa

Partia Likud izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu wygrywa wybory do Knesetu - podała w środę agencja Reutera, powołując się na media w Izraelu. Po przeliczeniu 96 proc. głosów media podają, że Likud może liczyć na 37 mandatów, a sojusz Niebiesko-Białych - 36 mandatów.
Zobacz wideo

Agencje prasowe komentują, że z takim wynikiem partia Netanjahu może mieć szanse na utworzenie prawicowej koalicji rządzącej, która miałaby większość w Knesecie.

W Izraelu misję sformowania rządu prezydent powierza niekoniecznie zwycięzcy wyborów, lecz temu, kto jest w stanie stworzyć większościową koalicję. Jak ocenia AFP, przy takich wynikach szanse, że prezydent Reuwen Riwlin powierzyłby tę misję komuś innemu niż Netnjahu, są niewielkie. 

Wybory w Izraelu. Obaj kandydaci ogłaszają zwycięstwo

Sytuacja w Izraelu jest dynamiczna.  Różne sondaże exit poll podały odmienne rezultaty wtorkowych wyborów parlamentarnych w Izraelu.

Zarówno szef Likudu Benjamin Netanjahu, jak i lider Niebiesko-Białych, Benny Gantz, już we wtorek późnym wieczorem ogłosili się zwycięzcami wyborów do Knesetu.- Wygraliśmy! Wypowiedziała się izraelska opinia publiczna! - podkreślił Gantz w oświadczeniu.

Chwilę potem Netanjahu wydał oświadczenie, w którym obwieścił "wyraźne zwycięstwo prawicowego bloku pod przewodnictwem Likudu".

TOK FM PREMIUM