Foyer w Europejskim Komitecie Regionów będzie nosić imię Pawła Adamowicza

Zdecydowałam, że zamiast hodować gniew i żałobę, będę przemawiać publicznie przeciwko mowie nienawiści, która zalewa świat - w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli przemawiała Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska.

W budynku Europejskiego Komitetu Regionów, którego członkiem był Paweł Adamowicz, odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanego prezydenta Gdańska. Foyer na 5. piętrze budynku Europejskiego Komitetu Regionów od dziś nosi imię Pawła Adamowicza.To sposób na uczczenie tragicznie zmarłego samorządowca.

- Przy odsłonięciu tej upamiętniającej tablicy mojego zmarłego męża, chciałabym przeczytać kawałek listu otwartego, który kieruję do światowych liderów na polu polityki, nauki, religii. Ten list ma na celu zbudować globalną koalicję na rzecz walki z mową nienawiści i wcześniej czytałam go w Kongresie Stanów Zjednoczonych oraz przekazałam Sheryl Sandberg, COO Facebooka. Zdecydowałam, że zamiast hodować gniew i żałobę, będę przemawiać publicznie przeciwko mowie nienawiści, która zalewa świat - w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli przemawiała Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska. 

Na miejscu był też brat prezydenta Adamowicza. - Jako brat dziękuję za tę inicjatywę, dziękuję za tę tablicę, dzięki której ta pamięć przetrwa. Specjalnie chciałbym podziękować w imieniu rodziców, są to starsi ludzie, chciałem zapewnić, że ten dzień jest dla nich ważny - powiedział Piotr Adamowicz.  

Głos zabrała również obecna prezydent Gdańska, wcześniej zastępczyni Adamowicza. - Z jednej strony pamięć o Pawle Adamowiczu będzie się po prostu zacierać, takie jest życie. Upamiętnienie w siedzibie regionów jest bardzo ważne, żeby pamięć się nie zatarła. Ale nie pomnikami i nie tablicami zdobywa się pamięć ludzi. Naszym zadaniem jest to, żeby wartości w które wierzył pan prezydent, wdrażać w nasze codzienne życie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Czytaj też: Praga. Promenada imienia Pawła Adamowicza w stolicy Czech

DOSTĘP PREMIUM