Pożar katedry Notre Dame. "Płonie serce Paryża"

Płonie przepiękny zabytek. To wielka tragedia dla naszej kultury - mówił w specjalnym programie TOK FM Jarosław Kuisz, twórca i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".
Zobacz wideo

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek po południu. Ogień strawił już jedną z iglic obiektu. - Płonie serce Paryża. To jedna z najsmutniejszych informacji, jakie można było usłyszeć – tak o pożarze katedry Notre Dome mówił Jarosław Kuisz, twórca i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Jak dodawał, to wielka tragedia dla europejskiej kultury. - Przepiękny zabytek, część kultury globalnej i popularnej – mówił Kuisz.

Pożar katedry Notre Dame 

Publicysta jest przerażony tym, jak wygląda pożar. - Widzieliśmy jak zawiła się iglica. To dramat jednego z najpiękniejszych zabytków Paryża. Restauracja katedry zajmie całe lata. Ona ciągle płonie, nie wiadomo czy ogień dotrze też do głównych wież – komentował redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.

TOK FM PREMIUM