Pożar katedry Notre Dame. Prezydent Macron: Udało się uniknąć najgorszego. Odbudujemy ją

Dwie wieże i strukturę katedry Notre Dame udało się ocalić - stwierdził rzecznik paryskich strażaków, wezwanych do walki z pożarem zabytkowego paryskiego budynku. Mimo to zniszczenia są potężne.
Zobacz wideo

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który pojawił się na miejscu pożaru, stwierdził, że "uniknięto najgorszego", chociaż wydaje się, że "walka jeszcze nie została całkowicie wygrana". Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział: "Można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana". Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady. Do walki z pożarem jednego z najcenniejszych zabytków świata wezwano 400 strażaków. W związku z charakterem budowli nie mogli oni użyć do gaszenia ognia samolotów czy helikopterów - naraziłoby to świątynię na dodatkowe zniszczenia. 

Pożar katedry Notre Dame. Prezydent Macron: Odbudujemy ją

Francuska pisarka i historyk Camille Pascal uznała, że pożar spowodował "zniszczenie bezcennego dziedzictwa", na widok czego "możemy być jedynie przerażeni". Prywatna Fundacja Dziedzictwa poinformowała, że we wtorek ogłosi narodową zbiórkę środków na rekonstrukcję katedry. O tym, że świątynia zostanie odbudowana, mówił również prezydent Francji, Emmanuel Macron. W tym celu ma powstać specjalny, międzynarodowy fundusz poświęcony właśnie odbudowie katedry będącej symbolem Paryża.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zniszczenia są potężne

W pożarze najpierw runęła iglica na skrzyżowaniu naw kościoła, a wkrótce potem cały dach katedry. Wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia, z którym strażacy walczyli na zewnątrz i w środku katedry. Pojawiały się nawet ostrzeżenia, że katedra może runąć. 

Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonie ze szczętem. Szczęściem w nieszczęściu jest, że w zeszłym tygodniu zabrano do oczyszczenia z dachu figury 12 apostołów i czterech Ewangelistów. Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła.

Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa - jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika.

TOK FM PREMIUM