Pożar katedry Notre Dame z perspektywy strażaków, pierwsze zdjęcia z wnętrza. Twitter relacjonuje dramat w Paryżu

Sklepienie z potężnymi wyrwami, przez które próbują przebić się płomienie - taki widok ujrzał prezydent Emmanuel Macron, przed którym otwarto drzwi katedry Notre Dame jeszcze w czasie akcji gaśniczej. Zdjęcia i filmy zamieszczane na Twitterze przez media, dziennikarzy i świadków pożaru pokazują skalę zniszczeń.

Film pokazujący dym i płomienie nad katedrą Notre Dame w Paryżu otrzymaliśmy od Patrycji Wanat i Xaviera Cordente. Na nagraniu widać nie tylko katedrę zasnutą dymem, ale również tłumy paryżan i turystów, z niepokojem obserwujących rozprzestrzenianie się ognia. 

Zobacz wideo

Zajmujące kolejne połacie dachu i elementy konstrukcji płomienie uwieczniali na zdjęciach i nagraniach wideo świadkowie, obserwujący pożar katedry Notre Dame na własne oczy. Filmy zamieszczane na Twitterze pokazują m.in. moment zawalenia się drewnianej iglicy - tak jak nagranie opublikowane przez BMF TV.

Jest też nagranie, które pokazuje proces walki z ogniem z perspektywy strażaków - z wysokości dachu. Zamieścił je dziennikarz Thomas G. Savage.

Dziennik "Le Figaro", który na żywo relacjonował akcję gaśniczą, zamieścił zdjęcia wnętrza katedry, które  oglądał prezydent Emmanuel Macron. Widać na nim sklepienie z potężnymi wyrwami, przez które próbują się przebić płomienie. Widać sypiące się iskry.

Wcześniej użytkownicy podawali zdjęcia wykonane przez dron przelatujący nad płonącą katedrą. Widać na nim łunę unoszącą się nad znaczną częścią dachu.

Pojawiły się również nagrania, pokazujące aplauz, jaki na ulicach w okolicach katedry wywoływały przejeżdżające wozy strażackie. Takie krótkie wideo zamieścił dziennikarz Armand-Samuel Lévy. 

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że udało się uniknąć najgorszego. Strażacy przyznali, że zdołano uchronić strukturę katedry, którą płomienie zajęły późnym popołudniem. Ogień strawił dach budynku i górującą nad nią wcześniej iglicę. Do walki z ogniem wezwano blisko 500 strażaków. Jak podkreślał szef paryskiej straży pożarnej Jean-Claude Gallet, dzięki ich akcji udało się odsunąć ryzyko zawalenia jednej z dzwonnic, do której wdarł się ogień.

Prezydent Francji zapowiedział już odbudowanie katedry Notre Dame - w tym celu ma powstać specjalny, międzynarodowy fundusz. Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy - napisał z kolei na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

TOK FM PREMIUM