Pożar katedry Notre Dame. Premier Morawiecki zapowiada, że Polska zaangażuje się w odbudowę świątyni

"Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy" - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Pożar w paryskiej katedrze udało się ugasić nad ranem.
Zobacz wideo

O chęci wsparcia odbudowy katedry Notre Dame Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze. "Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy" - napisał szef rządu.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaangażujemy się w odbudowę katedry Notre Dame. Będą różne możliwości włączenia się w pomoc - komentowała w TVN24 wicepremier Beata Szydło.

Jak oceniła Beata Szydło, za słowami premiera Morawieckiego pójdą jakieś konkretne propozycje. - W tej chwili będziemy czekać na sygnał prezydenta Francji. Prezydent Macron zapowiedział, że katedra będzie odbudowana. Na pewno będziemy chcieli się włączać. To nie jest tylko kwestia rządu, ale będą się też włączać ludzie - stwierdziła wicepremier i kandydatka na europarlamentarzystkę.

- Tu też chodzi o pewien symbol, o wsparcie. Katedra Notre Dame to symbol chrześcijańskiej Europy. To ważne, abyśmy się w tej odbudowie wszyscy połączyli - dodała.

Pożar  katedry Notre Dame. "Kolosalne szkody"

Pożar katedry Notre Dame zaczął się o 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 (o 19.50) zawaliła się iglica. Ogień udało się ugasić nad ranem. Strażacy cały czas są w pogotowiu.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire ocenił, że pożar katedry Notre Dame spowodował "kolosalne szkody". Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone, poinformowali strażacy. Zdołano wynieść najcenniejsze relikwie.

Dziś ma ruszyć zbiórka funduszy na odbudowę paryskiej świątyni.

Czytaj też: Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. "Kościoły w ostatnich latach płoną głównie w czasie remontów">>>

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame. W nocy przesłuchano robotników, którzy pracowali przy remoncie świątyni. Śledczy skoncentrowali się w tej fazie dochodzenia na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni - pisze na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro".

TOK FM PREMIUM