Polska nisko w światowym rankingu wolności mediów. Jest prawie trzy razy gorzej niż w 2015 roku

Organizacja Reporterzy bez Granic po raz kolejny przygotowała ranking wolności mediów, w którym uwzględniła 180 krajów. Jeszcze kilka lat temu Polska była w pierwszej dwudziestce. Sytuacja pogorszyła się od kiedy PiS wygrało wybory jesienią 2015 roku.
Zobacz wideo

Polska zajmuje 59. pozycję w corocznym rankingu wolności mediów opracowanym przez organizację Reporterzy bez Granic. Jest o pięć miejsc gorzej niż dwa lata temu, kiedy zajmowaliśmy 54 miejsce. Przed nami jest Mauritius i Argentyna, za nami w zestawieniu znalazła się Gruzja. 

Co ważne, jeszcze w 2015 roku Polska zajmowała w rankingu miejsce w pierwszej dwudziestce (na 18 miejscu). Rok wcześniej również było dobrze - byliśmy na 19 miejscu, a w 2013 roku uplasowaliśmy się na początku trzeciej dziesiątki (zajmowaliśmy 22 miejsce). 

Twórcy raportu zwrócili szczególną uwagę na rosnącą w Polsce mowę nienawiści. Jak napisano, "zdaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać konserwatywnego rządu, który przejął władzę w październiku 2015 roku oraz  jego determinacji w dążeniu, by media znów były polskie". Podkreślono, że jedną z głównych ofiar takiej polityki jest wolność prasy.

Autorzy zestawienia  zaznaczają, że media publiczne w Polsce zostały przemianowane na "media narodowe" oraz przemienione w tuby rządowej propagandy. Zwrócono także uwagę, że dyrekcja TVP nie toleruje wśród swoich pracowników poglądów opozycyjnych, ani nawet neutralnych. Podkreślono, że głównym celem ataków rządowej telewizji jest "Gazeta Wyborcza". 

Materiał TVN o neonazistach

W kontekście wolności mediów wystarczy przypomnieć ubiegłoroczny materiał "Superwizjera TVN" o obchodach urodzin Hitlera zorganizowanych przez neonazistów ze stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Wątpliwości wokół materiału "Polscy neonaziści". TVN idzie do sądu>>>

W reportażu pokazano m.in. uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału prokuratora weszła do domu operatora, jednego z twórców materiału, żeby wręczyć mu wezwanie do prokuratury. W piśmie zawarte były zarzuty o propagowanie nazizmu w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów.

Prawicowe portale zarzuciły stacji TVN, że materiał był opłaconą inscenizacją. Kilka dni później, po fali protestów środowisk dziennikarskich, prokuratura wycofała się wzywania operatora na przesłuchanie, uznając zarzuty za przedwczesne.

ABW szuka haków na dziennikarzy TVN. Chodzi o autorów reportażu o neonazistach>>>

Przypomnijmy, że w sprawie interweniowała ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher wysłała także do Mateusza Morawieckiego list, w którym krytycznie odnosiła się do postawy polskiego rządu wobec autorów głośnego reportażu.

Wolność mediów. Gdzie jest najlepiej?

Według tegorocznego raportu największą niezależnością media cieszą się w Norwegii, Finlandii i Szwecji. Od trzech lat pierwsze miejsca w rankingu zajmują właśnie te państwa.

Na ostatnim - 180. miejscu rankingu - w tym roku znajduje się Turkmenistan, a zaraz za nim Korea Północna. Nisko znalazła się tez Rosja Władimira Putina  - na 149 miejscu. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
Ranking wolności mediów. Polska dużo niżej niż w 2015 roku
Zaloguj się
 • as.pik

  Oceniono 18 razy 8

  Tym rankingiem można sobie tyłek podetrzeć, niestety. Skandynawia, gdzie media są przechylone na lewą burtę jak Titanic przed zatonięciem, mają być w nim wyżej niż Polska? Niemcy, gdzie media przez 5 dni usiłowały ukryć masowe molestowanie i gwałty, żeby nie stawiać rządu w niewygodnej sytuacji? Wlk. Brytania, gdzie BBC łamie wszelkie standardy obiektywności i rzetelności, jeśli sprawa dotyczy wrażliwych społecznie tematów?
  Wolne żarty.

  W Polsce media prywatne są całkowicie wolne i korzystają z tego. W stopniu większym niż w większości krajów zachodniej Europy. Owszem, TVP została przerobiona na tubę propagandową rządu - i to jest fakt. Ale to jest jeden nadawca. Reszta jest wolna.
  I jeszcze dwie uwagi:

  - mówimy, zdaje się o rankingu wolności mediów, a nie słuszności mediów (wg kryteriów bliskich autorom rankingu - a to zupełnie co innego). Może media polskie przekazują "niesłuszne" treści wg tych kryteriów, ale są wolne.

  - media prywatne są w Polsce wolne nie dlatego, że PiS jest taki liberalny, tylko dlatego, że nie potrafi tej wolności ograniczyć, a bardzo by chciał. Ale liczą się fakty, a nie chęci.

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 6

  Naga prawda III.
  Gdyby jeszcze oceniali różne trwamy i maryje, to by dopiero było !!!!
  LATA ŚWIETLNE ZA KOREĄ ...

 • zimochm

  Oceniono 13 razy 5

  LOL, zydowska wyborcza tak bardzo placze ze od rzadu juz nie dostaje pieniedzy jak to bylo za tuska? :D To jest ta ograniczona wolnosc? :D

 • szybka.konopia

  Oceniono 5 razy 5

  "Na ostatnim - 180. miejscu rankingu - w tym roku znajduje się Turkmenistan, a zaraz za nim Korea Północna."
  Jakie to jest miejsce, które występuje za ostatnim. Skończcie z oszczędzaniem na korekcie.

 • euro67

  Oceniono 10 razy 4

  Takie bzdury to mozecie wciskac dziciom. Wiadomo kto przesyla opinie: GW, TVN i zaprzyjznienie "Towarzystwo Dzinnikararskie" sorosowe HFPC i Fundacja Batorego. Od 2015 roku jest przynajmiej wzgledna rownowaga w TV miedzy patriotami a Targowica, bo w radiach i prasie Targowica ma nadal bardzo duza przewage.

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 18 razy 4

  Kolejny odcinek kabaretu - lewactwo ocenia wolność mediów.
  Wg ich jedynie słusznych, nie do podważenia, lewackich kryteriów...

 • czarek75

  Oceniono 12 razy 4

  jak do Latkowskiego wpadła ABW i targali chłopem o ziemie to były wolne media wolne media to są jak żydzi mówią co chcą ale jak my o żydach żle to ajwaj faszyzm rasizm mowa nienawisci. W dooope sobie wsadcie te rankingi i rajtingi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX