Polska nisko w światowym rankingu wolności mediów. Jest prawie trzy razy gorzej niż w 2015 roku

Organizacja Reporterzy bez Granic po raz kolejny przygotowała ranking wolności mediów, w którym uwzględniła 180 krajów. Jeszcze kilka lat temu Polska była w pierwszej dwudziestce. Sytuacja pogorszyła się od kiedy PiS wygrało wybory jesienią 2015 roku.
Zobacz wideo

Polska zajmuje 59. pozycję w corocznym rankingu wolności mediów opracowanym przez organizację Reporterzy bez Granic. Jest o pięć miejsc gorzej niż dwa lata temu, kiedy zajmowaliśmy 54 miejsce. Przed nami jest Mauritius i Argentyna, za nami w zestawieniu znalazła się Gruzja. 

Co ważne, jeszcze w 2015 roku Polska zajmowała w rankingu miejsce w pierwszej dwudziestce (na 18 miejscu). Rok wcześniej również było dobrze - byliśmy na 19 miejscu, a w 2013 roku uplasowaliśmy się na początku trzeciej dziesiątki (zajmowaliśmy 22 miejsce). 

Twórcy raportu zwrócili szczególną uwagę na rosnącą w Polsce mowę nienawiści. Jak napisano, "zdaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać konserwatywnego rządu, który przejął władzę w październiku 2015 roku oraz  jego determinacji w dążeniu, by media znów były polskie". Podkreślono, że jedną z głównych ofiar takiej polityki jest wolność prasy.

Autorzy zestawienia  zaznaczają, że media publiczne w Polsce zostały przemianowane na "media narodowe" oraz przemienione w tuby rządowej propagandy. Zwrócono także uwagę, że dyrekcja TVP nie toleruje wśród swoich pracowników poglądów opozycyjnych, ani nawet neutralnych. Podkreślono, że głównym celem ataków rządowej telewizji jest "Gazeta Wyborcza". 

Materiał TVN o neonazistach

W kontekście wolności mediów wystarczy przypomnieć ubiegłoroczny materiał "Superwizjera TVN" o obchodach urodzin Hitlera zorganizowanych przez neonazistów ze stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Wątpliwości wokół materiału "Polscy neonaziści". TVN idzie do sądu>>>

W reportażu pokazano m.in. uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału prokuratora weszła do domu operatora, jednego z twórców materiału, żeby wręczyć mu wezwanie do prokuratury. W piśmie zawarte były zarzuty o propagowanie nazizmu w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów.

Prawicowe portale zarzuciły stacji TVN, że materiał był opłaconą inscenizacją. Kilka dni później, po fali protestów środowisk dziennikarskich, prokuratura wycofała się wzywania operatora na przesłuchanie, uznając zarzuty za przedwczesne.

ABW szuka haków na dziennikarzy TVN. Chodzi o autorów reportażu o neonazistach>>>

Przypomnijmy, że w sprawie interweniowała ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher wysłała także do Mateusza Morawieckiego list, w którym krytycznie odnosiła się do postawy polskiego rządu wobec autorów głośnego reportażu.

Wolność mediów. Gdzie jest najlepiej?

Według tegorocznego raportu największą niezależnością media cieszą się w Norwegii, Finlandii i Szwecji. Od trzech lat pierwsze miejsca w rankingu zajmują właśnie te państwa.

Na ostatnim - 180. miejscu rankingu - w tym roku znajduje się Turkmenistan, a zaraz za nim Korea Północna. Nisko znalazła się tez Rosja Władimira Putina  - na 149 miejscu. 

TOK FM PREMIUM