Wybory na Ukrainie: Zełenski zwycięzcą II tury

Showman telewizyjny Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, zdobywając 73,2 procent głosów - poinformowała w niedzielę fundacja Demokratyczni Inicjatywy, która przeprowadzała sondaż przed lokalami wyborczymi.
Zobacz wideo

Jego przeciwnik, urzędujący prezydent Petro Poroszenko otrzymał 25,3 procent poparcia.

To jeszcze niepełne wyniki exit poll - obejmują jedyni odpowiedzi ankietowanych oddane do godziny 18 czasu ukraińskiego, czyli na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych.

Po ogłoszeniu wyników sondażu Zełenski obiecał, że nigdy nie zawiedzie tych, którzy na niego głosowali, i zwrócił się do narodów byłego ZSRR.

"Póki nie jestem jeszcze prezydentem, mogę to powiedzieć. Zwracam się do mieszkańców wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego: popatrzcie na nas – wszystko jest możliwe" -– oświadczył.

Kim jest Wołodymyr Zełenski?

Zełenski jest nowicjuszem w polityce, ale na Ukrainie jest osobą powszechnie znaną od wielu lat. Swoją  Popularność zawdzięcza głównie obecności w telewizji. Karierę rozpoczął w drugiej połowie lat 90., kiedy został współzałożycielem kabaretu, z którym występował przez kilka lat.

Socjolodzy tłumaczą fenomen nowego kandydata m.in. zapotrzebowaniem Ukraińców na nowe twarze w polityce.

- Wołodymyr Zełenski przede wszystkim jest liderem wśród młodzieży. W kategorii wiekowej 18-29 lat ma 30 czy prawie 30 proc. poparcia w zależności od sondażu - mówił w marcu w TOK FM Piotr Andrusieczko, korespondent "Gazety Wyborczej" na Ukrainie.

Dodał, że wiele osób głosowanie na producenta i aktora telewizyjnego traktuje jako głos przeciwko tym, którzy są już długo obecni w ukraińskiej polityce. - Petro Poroszenko jest prezydentem od 2014 roku, ale w ukraińskiej polityce jest obecny od początku lat 2000. A Julia Tymoszenko od drugiej połowy lat 90. - zaznaczył.

DOSTĘP PREMIUM