Wybory na Ukrainie. Podliczono 95 procent głosów

Wołodymyr Zełenski wygrywa z ponad 73-procentową przewagą nad dotychczasowym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
Zobacz wideo

Prezydent Donald Trump pogratulował zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie, Wołodymyrowi Zełenskiemu i zapewnił go, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać ten kraj, poinformował w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

"Prezydent Trump zadzwonił, aby pogratulować Wołodymyrowi Zełenskiemu jego wyborczego zwycięstwa, a narodowi ukraińskiemu pokojowych i demokratycznych wyborów. Będziemy nadal wspierać ukraińskie wysiłki na rzecz przywrócenia jej integralności terytorialnej i odpierania rosyjskiej agresji" - napisał Volker na Twitterze.

Wybory prezydenckie w Ukrainie. Kim jest Wołodymyr Zełenski, który wygrywa w sondażach?

Po przeliczeniu 95 proc. głosów oddanych podczas niedzielnej drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie komik telewizyjny Wołodymir Zełenski zdecydowanie prowadzi mając ponad 73-procentowe poparcie, natomiast dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko uzyskał niespełna 24,5 proc. głosów.

Zwycięstwa Zełenskiemu pogratulowali już m.in. prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wybory na Ukrainie. Miedwiediew o poprawie stosunków Ukrainy z Rosją

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek komentując wybory na Ukrainie, że istnieje szansa na poprawę stosunków tego kraju z Rosją. Ocenił, że wymaga to "pragmatycznego podejścia" uwzględniajcego "realia polityczne" na wschodzie Ukrainy.

"Nie mam wtpliwości: nowy szef państwa będzie w odniesieniu do Rosji trzymać się retoryki, której używał w toku kampanii przedwyborczej. Będzie powtarzać znane formuły ideologiczne skierowane do różnych grup ludności (...). Jednocześnie są szanse na poprawę stosunków z naszym krajem" - głosi komentarz opublikowany na stronie premiera Rosji w mediach społecznościowych. Do tej poprawy stosunków - w ocenie Miedwiediewa - potrzebne jest "pragmatyczne i odpowiedzialne podejście, uwzględniające wszystkie istniejące na Ukrainie realia polityczne, w tym przede wszystkim sytuację na wschodzie kraju".

Wybory na Ukrainie: Zełenski zwycięzcą II tury

Szef rosyjskiego rządu oświadczył, że "nowym władzom ukraińskim należy przede wszystkim życzyć zdrowego rozsądku" i "rozumienia głębokiej wartości relacji pomiędzy narodami naszych krajów". Miedwiediew podkreślił, że "tylko na takiej podstawie można odradzać zniszczoną współpracę gospodarczą".

W komentarzu Miedwiediewa nie pojawia się nazwisko Wołodymyra Zełenskiego, zwycięzcy ukraińskich wyborów. Premier Rosji ocenił, że "wybory na Ukrainie się odbyły", a ich rezultat "pokazał wyraźne zapotrzebowanie na nowe podejście w rozwiązywaniu problemów Ukrainy".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Wybory na Ukrainie. Podliczono 95 proc. głosów
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 2

  A tymczasem....

  "Brytyjski "The Times" pisze, że szkockie firmy prały pieniądze dla Fundacji Otwarty Dialog (FOD), którą kieruje wydalona z Polski Ludmiła Kozłowska. "

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Tomaseli w zasadzie to zadna rewelacja 50% fundacji to zwykle pralnie pieniedzy, dzieku wylobbowanemu prawu w Polsce moga robic to robic legalnie w imie rozwoju tzw. 'spoleczenstwa obywatelskiego'. 'Wolny dialog' to jeden z ulubiencow czerskiej z racji jawnie agenturalnego statusu tej paraorganizacji. Przy okazji wspomne ciemnemu ludowi czerskiemu co znaczy skuteczny lobbing, lobbing potrafi np. zablokowac na 20 lat zniesienie wiza dla panstwa czlonka NATO, wystarczy silne lbby zydowskie w kongresie i praktycznie panstwo ktore wspieramy w roznych formach zlewa nas na calejj linii, wynajdujac rozne pokretne wytlumaczenia, ktore potem mozna posluchac lub poczytac w czerskich mediach.

 • eski57

  Oceniono 3 razy -3

  Nowy prezydent Ukrainy przy udziale Unii Europejskiej – również jako współgwaranta – powinien zawrzeć z Rosją układ pokojowy ; Ukraina rezygnuje z przyznanego Jej przez Chruszczowa w 1954 r. Krymu , na rzecz Rosji , a Rosja w zamian daje gwarancje na stałość wschodniej granicy i NIE mieszanie się do polityki wewnętrznej Ukrainy !
  Świadkiem i Gwarantem takiego Układu powinna być UE i odtąd powinna nastąpić bliska współpraca ; Ukraina – UE – Rosja !!
  - Taki Układ powinien być impulsem do wzajemnej współpracy gospodarczej !
  Nowy Most nad cieśniną ...może stanowić skrócony szlak handlowy ; Rosyjski Daleki Wschód - Ukraina – Polska – Europa i .. spokój i POKÓJ !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX