Dzień Ziemi obchodzimy już po raz kolejny. Jak dbać o naszą planetę? Podcasty, których warto posłuchać

Międzynarodowy Dzień Ziemi został ustanowiony prawie 50 lat temu. Czy nasza świadomość dotycząca zagrożeń, jakie sami sprowadzamy na własną planetę wzrosła? Posłuchaj podcastów, by dowiedzieć się więcej.
Zobacz wideo

Dlaczego kupowanie napojów w plastikowych butelkach nie jest najlepszym pomysłem?

Może wcale nie będzie tak trudno?

Warto się zastanowić! 

Tylko kilka procent zwierząt, jakie istnieją na ziemi żyje na wolności. Większość, jest hodowana po to, żeby je zjeść. Do ich hodowli zużywa się ogromne ilości wody. Dlatego oszczędzanie wody to też m.in. rezygnacja z jedzenia ciał zwierząt - mówiła Dorota Sumińska.

Parlament Europejski wprowadza zmiany

Czy zakazy stosowania niektórych plastikowych przedmiotów wprowadzane przez Parlament Europejski poprawią stan środowiska na świecie, skoro dotyczą tylko Europy? - Dyrektywa mówi też o recyclingu. Recykling nie jest rozwiązaniem problemu. W skali świata udaje nam się odzyskać zaledwie 10 proc. plastikowych opakowań. Nawet jeśli dyrektywa mówi o wzroście recyklingu. Nawet jeśli na terenie UE dołożymy wszelkich starań, żeby to wzmocnić to nie jest to remedium na problem o skali o której teraz rozmawiamy - mówiła Katarzyna Guzek.

Sami też możemy coś zrobić! Akcje oddolne

Gościem programu był Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego. Mieszkańcy osiedli skrzykują się w internecie po to, żeby posprzątać okolicę. Efekty wrzucają do sieci. Do akcji zaangażowali się również aktywiści z WFM. - Ludzie zobaczyli, że na ich osiedlach jest sporo nieczystości. Fajnie, że w sposób jednoznaczny stają po stronie ekologicznej. Zdjęć w internecie pojawia się coraz więcej - mówił Grzegorz Gruchalski.

Zmiany w świecie mody

Tzw. szybka moda to znak naszych czasów. Szybko zmieniające się trendy i kolekcje mają sprawić, że będziemy częściej kupować ubrania i krócej je nosić. Jednak to zjawisko powoduje też ogromne problemy, przede wszystkim ekologiczne. Produkcja ubrań, ich transport, pranie, a wreszcie utylizacja - wszystko to stanowi rosnące zagrożenie dla środowiska. Jak sobie z nim próbują radzić producenci ubrań i startupy? I dlaczego każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, jaką odzież czy obuwie kupuje? O tym opowiedzą Kasia Gola i Anna Pięta. Uwaga - trzecia część audycji dostępna tylko online, w formie podcastu!

Zadziała?

Kupuj mniej, nie wyrzucaj

Szacuje się, że w Polsce rocznie marnowane jest 9 mln. ton żywności w Polsce. Do marnowania jedzenia przyznaje się 42% procent respondentów badanych przez Federację Polskich Banków Żywności. W Unii Europejskiej mówi się o marnowaniu 1 mld 300 mln ton żywności czyli 1/3 całej produkcji rolnej.

Jak marnowanie jedzenia wpływa na kondycję naszej planety?
Gośćmi Ewy Podolskiej była Dorota Jezierska Wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, oraz prof. Zbigniew Karaczun - prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej

Dobry pomysł?

W studio dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, tłumaczka książki „Zmiany klimatu” Marka Maslina.

Strajk Klimatyczny zorganizowany przez młodzież

Strajk Klimatyczny zapoczątkowała nastoletnia Szwedka. 

Zmiany klimatyczne

Fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski wyjaśniał, na czym polegają zmiany klimatyczne i czy zagrażają one ludzkości.

TOK FM PREMIUM