Wybory na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski pokonał Petro Poroszenkę. "Jeszcze nigdy tak niewiele nie dało tak wiele"
Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała, że po podliczeniu 95 procent głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, na Wołodomyra Zełenskiego zagłosowało ponad 73 procent wyborców. To oznacza, że komik i showman ma już zagwarantowaną prezydenturę i pokonał dotychczasowego prezydenta Petro Poroszenkę.
Po ogłoszeniu wstępnych wyników Zełenski zapowiedział, że zamierza prowadzić wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie, będzie bronił języka ukraińskiego i mianuje nowych ludzi na państwowych stanowiskach.
Agnieszka Lichnerowicz pytała w TOK FM Tomasza Piechałę, eksperta ds. wschodnich co można dzisiaj powiedzieć o nadchodzącej prezydenturze Wołodymyra Zełenskiego.
- Niewiele. Moja odpowiedź jest warunkowana tym, jak wyglądała kampania Zełenskiego. Była świetnie skrojonym marketingowym przedsięwzięciem, idealnie obliczonym na uzyskany efekt i zagraniem na ludzkich emocjach. Ale z polityką i z wizją państwa, niewiele miała tak naprawdę wspólnego - stwierdził Piechal.
Tłumaczył, że kampania była "zbiorem miłych słów, które miały poprawić nastrój Ukraińcom i zaoferować pewną nadzieję". - Mam wrażenie, że nigdy jeszcze w historii Ukrainy, ale też tej części świata, parafrazując pewien cytat: Tak niewiele nie dało tak wiele - podkreślił ekspert, tłumacząc, że zazwyczaj politycy sprzedają wyborcom jednak jakąś wizję państwa, jakieś nadzieję.
Wybory na Ukrainie. Strategia Wołodomyra Zełenskiego
Dziennikarka zaznaczyła, że Wołodymyr Zełenski zdecydował się na inną strategię. - Niczego nie obiecywał, a ludzie i tak mają nadzieje - mówiła, wyjaśniając, że będzie je bardzo trudno spełnić, ponieważ nigdy tak naprawdę nie zostały skonceptualizowane: ani przez kandydata, ani przez wyborców.
Zdaniem gościa TOK FM podstawowym elementem, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się jak będzie wyglądać prezydentura Zełenskiego, są mające odbyć się w październiku ukraińskie wybory parlamentarne. - To oznacza, że mamy pięć miesięcy, kiedy Zełenski będzie musiał radzić sobie z sytuacją, że jest prezydentem bez zaplecza politycznego w parlamencie. I to jest pytanie: jak on to rozegra już jako polityk, a nie menadżer kampanii - zaznaczył specjalista.
Wybory prezydenckie w Ukrainie. Kim jest Wołodymyr Zełenski, który wygrywa w sondażach?
Zdaniem eksperta, Wołodymyr Zełenski przez nadchodzące pięć miesięcy może starać się pokazać, że "zły system" nie pozwala mu na wprowadzanie zmian i w ten sposób próbować przekonać wyborców do głosowania na związanych z nim ludzi.
Wybory na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski był kandydatem nienawiści?
Według Tomasza Piechały taki wynik wyborów jest dla Rosji bardzo wygodny. - Z prostej przyczyny. Następuje nowe otwarcie. Być może inaczej te granice będą rozrysowane, niż były przy Petrze Poroszence. Warto pamiętać, że Poroszenko, zostając prezydentem kraju w stanie wojny z Rosją, był skazany na bycie prezydentem antyrosyjskim i w tym musiał trwać. A tutaj właśnie już bym nie powiedział, że Zełenski będzie aż tak na to skazany. Oczywiście to też będzie bardzo delikatna gra - tlumaczył gość Agnieszki Lichnerowicz.
Ekspert dodał, że problem z Zełenskim polega na tym, że trudno mówić o "jego podstawie do analizy".
- Czy to jest żart, czy to jest ideowy człowiek, czy to jest człowiek ze starego systemu, czy to jest nihilista, czy to jest marionetka? Tych wariantów jest kilka i dopiero od wyboru pewnego wariantu można zacząć budować scenariusze, tego, kim on jest - zaznaczył.
Dodał także, że o Wołodomyrze Zełenskim powiedziano również, iż jest kandydatem nienawiści. - W tym sensie, że wygrał na fali rozczarowania,a to może się błyskawicznie odwórcić. Trudno powiedzieć, jakie będą jego pierwsze kroki. Tak naprawdę od jego pierwszych decyzji personalnych będziemy mogli zacząć rysować scenariusz. Pytanie kim jest Zeleński pozostaje aktualne - stwierdził Piechal.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- o współpracownikach Wołodomyra Zełenskiego;
- czy wybór Wołodomyra Zełenskiego jest Rosji na rękę?
-
Protest rektora ws. "lex Tusk". "Nie mogę pozostać bierny". Czy profesor spodziewa się reakcji min. Czarnka?
-
"Interwencja poselska" Grzegorza Brauna. "Won, wypad z Polski!"
-
PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji, buduje system alternatywny"
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
- Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
- Ryszard Petru też wystartuje w wyborach do Senatu. "Będę ubiegał się o szefostwo"
- Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem
- Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
- Szokujący spot PiS. Andrzej Duda zabrał głos. "Działanie niegodne"